HomeReligiaZwierzchnik Białoruskiej Cerkwi Prawosławnej: Zaproszenie Łukaszenki to za mało, żeby papież mógł przyjechać na Białoruś

Zwierzchnik Białoruskiej Cerkwi Prawosławnej: Zaproszenie Łukaszenki to za mało, żeby papież mógł przyjechać na Białoruś

Aby mogło dojść do wizyty papieża Franciszka na Białoruś, zaproszenie głowy państwa nie wystarczy. Ten przyjazd musi zostać zatwierdzony przez patriarchę Moskwy i Wszechrusi Cyryla – powiedział zwierzchnik Białoruskiej cerkwi prawosławnej metropolita Paweł na antenie telewizji „Belarus-24”.

Metropolita_Pawel_str

Zwierzchnik Białoruskiej cerkwi prawosławnej metropolita Paweł

Do studia telewizyjnego oprócz zwierzchnika cerkwi prawosławnej został zaproszony metropolita Mińsko – Mohylewski abp. Tadeusz Kondrusiewicz.

Metropolita Paweł przyznał, że o zaproszeniu papieża Franciszka przez Aleksandra Łukaszenkę na Białoruś dowiedział się od byłego nuncjusza papieskiego na Białorusi Claudio Gugerotti.

– Jeśli głowa państwa go zaprasza, to pewnie papież przyjedzie na Białoruś, ale wizyta będzie miała status wizyty prezydenckiej, ponieważ papież jest również prezydentem. Ale jeśli jego wizyta planowana jest jako wizyta zwierzchnika Kościoła katolickiego, to trzeba uzgodnić ją z patriarchą Cyrylem. Ponieważ Białoruś – to terytorium kanoniczne Rosyjskiej cerkwi prawosławnej, – powiedział metropolita Paweł.

Stanowisko prawosławnego metropolity podzielił obecny w studio abp. Tadeusz Kondrusiewicz. Potwierdził on, że Watykan zawsze stosuje się do zasady: jeśli w kraju jest dominująca większość kościoła, bez zgody, a nawet konsultacji z ich zwierzchnikiem wizyta Papieża nie jest możliwa.

– Mam nadzieję i modlę się, że papież kiedyś przyjedzie na Białoruś. I być może uda się nawet zorganizować następne spotkanie papieża i patriarchy. Ale nie wyprzedzajmy Bożych planów, – powiedział metropolita Tadeusz Kondrusiewicz.

Znadniemna.pl za Kresy24.pl

Najnowsze komentarze

  • Mr.Pawel szef Cerkwi Bialoruskiej-jest wiernopodnczym sluga cerkwi moskiewskiej.
    Jego wiara nie siega wyzej kremlowskiej gwiazdy-BOZE CHRON
    BIALORUS przed jej kaplanami

Skomentuj

Skip to content