HomeSpołeczeństwoPolscy lekarze z Grodna konsultowali mieszkańców Dąbrowy Białostockiej

Polscy lekarze z Grodna konsultowali mieszkańców Dąbrowy Białostockiej

Mieszkający w Grodnie członkowie Polskiego Towarzystwa Lekarskiego przy Związku Polaków na Białorusi 6 marca udzielali bezpłatnych konsultacji medycznych mieszkańcom Dąbrowy Białostockiej, miejscowości leżącej w powiecie sokólskim, województwa podlaskiego.

Towarzystwo_Lekarzy_Polskich_ZPB_1

Jak donosi witryna powiatu sokólskiego isokolka.eu przyjmowanie pacjentów odbywało się na terenie Gimnazjum im. Armii Krajowej w Dąbrowie Białostockiej w ramach akcji Biała Niedziela, organizowanej przez burmistrza Dąbrowy Białostockiej Romualda Gromackiego we współpracy z Przedsiębiorstwem EKOprojekt Jerzy Pławsiuk – Sokółka.

W grupie lekarze z PTL przy ZPB, którzy przybyli do Dąbrowy Białostockiej byli specjaliści, których usługi są niedostępne w tej niedużej podlaskiej miejscowości. Pacjenci mogli skorzystać z porad kardiologa, okulisty, urologa, ortopedy-traumatologa, laryngologa i pediatry. Była także możliwość sprawdzenia ciśnienia, poziomu cukru i wykonania badania EKG serca.

Towarzystwo_Lekarzy_Polskich_ZPB_2

– Są to tylko konsultacje medyczne, nie było możliwości wystawiania przez lekarzy recept – mówi burmistrz Dąbrowy Białostockiej Romuald Gromacki.

– Pacjenci mogli opowiedzieć o problemach zdrowotnych i lekarz po przeprowadzeniu badania lekarskiego zasugerował udanie się do specjalisty lub lekarza rodzinnego. Jest to także szansa na pozyskanie nowych lekarzy dla dąbrowskiego szpitala, który boryka się z problemami kadrowymi. Może w ten sposób zachęcimy lekarzy z Białorusi do tego, by zechcieli u nas pracować.

Towarzystwo_Lekarzy_Polskich_ZPB_3

– Przyjechaliśmy na zaproszenie miejscowych władz – Jesteśmy tu po raz pierwszy, nasza grupa liczy 13 lekarzy różnych specjalności. Mamy nadzieję na współpracę z polską stroną. Jeżeli takie konsultacje będą potrzebne mieszkańcom możemy przyjeżdżać częściej – mówi docent Kazimierz Jodkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego przy ZPB.

Towarzystwo_Lekarzy_Polskich_ZPB

Konsultacje cieszyły się uznaniem dąbrowskich pacjentów, którzy ustawiali się w kolejki przed gabinetami lekarzy. Najwięcej osób chciało skorzystać z porad okulisty, ortopedy i laryngologa.

– Takie spotkania jak dzisiaj są bardzo potrzebne – mówi Maria Sobolewska, mieszkanka Dąbrowy Białostockiej. – Nie mamy w naszym mieście gabinetów specjalistów, musimy więc dojechać do Białegostoku, a to w starszym wieku jest uciążliwe. Dziękujemy organizatorom i lekarzom z bliskiego nam Grodna za to, że mogliśmy tu dziś przyjść na konsultacje lekarskie.

Znadniemna.pl za isokolka.eu

Skomentuj

Skip to content