HomeSpołeczeństwoPosłowie pracują nad nowelizacją ustawy o Karcie Polaka

Posłowie pracują nad nowelizacją ustawy o Karcie Polaka

Otwierają się polskie drzwi dla Polaków, którzy nie mają obywatelstwa, ale mają polskie pochodzenie. – Posiadacze Karty Polaka będą traktowani podobnie jak obywatele polscy w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia – zapowiada poseł PiS Michał Dworczyk.

Fot.: Kresy24.pl

Fot.: Kresy24.pl

Zgodnie z projektowanymi zmianami posiadacze Karty Polaka zostaną zwolnieni z opłat konsularnych za przyjęcie i rozpatrzenie wniosku o wydanie polskiej wizy oraz z opłat konsularnych za przyjęcie wniosku o nadanie polskiego obywatelstwa. Poseł PiS Michał Dworczyk podkreśla w rozmowie z telewizją Republika, że nowelizacja ustawy sprawi, iż będzie się można o nią ubiegać nie tylko w polskich konsulatach, lecz również w urzędach wojewódzkich, co będzie dużym ułatwieniem w państwach niedemokratycznych, takich jak np. Białoruś.

14 stycznia wszystkie frakcje sejmowe wsparły poprawkę do ustawy o Karcie Polaka. Poseł Dworczyk zaznaczył, że propozycje ułatwią posiadaczom KP osiedlanie się na terenie Polski. Będą oni mogli nieodpłatnie otrzymać kartę stałego pobytu, a po roku, jeśli wyrażą taką wolę, automatycznie otrzymać polskie obywatelstwo a także możliwość ubiegania się o dofinansowanie do wynajęcia mieszkania, dofinansowanie intensywnej nauki języka polskiego czy kursów zawodowych.

W ocenie przewodniczącego sejmowej komisji osiedlanie się posiadaczy Karty Polaka jest korzystne z punktu widzenia problemów demograficznych.

Dużo lepszym rozwiązaniem jest, gdybyśmy braki demograficzne, czy problemy demograficzne mogli rozwiązywać korzystając z przyjazdu osób polskiego pochodzenia ze Wschodu, a nie osób, które przyjeżdżają z zupełnie innych kręgów kulturowych.

Poseł PO Wojciech Ziemniak mówił, że Platforma pochwala projekt, ale niektóre z propozycji budzą jednak wątpliwości. Według niego należy się zastanowić m.in. nad tym, czy wystarczające są środki w budżecie, by udzielić wszystkim chętnym wsparcia w osiedlaniu się w Polsce.

Karta Polaka, która funkcjonuje od 2008 roku, to dokument potwierdzający przynależność do narodu polskiego. Przyznawana jest osobom polskiego pochodzenia żyjącym w 15 krajach za wschodnią granicą powstałych lub odrodzonych po rozpadzie ZSRR, które nie uznają podwójnego obywatelstwa.

Znadniemna.pl za Kresy24.pl

Najnowsze komentarze

  • A Mieczysław Łysy, prezes ZPB w Mińsku też?

    • Prezesem naszego Oddziału ZPB w Mińsku jest Helena Marczukiewicz.

  • Pani Anders ma rację, że ta ustawa doprowadzi do wynarodowienia Kresów. Ta ustawa jest potrzebna nie Polakom na Kresach, ale Gawinowi i Borys, aby uzyskać przywileje dla siebie samych. Depolonozacja Kresów po przyjęciu tej ustawy jest realna.

  • Czy wiadomo kiedy to wejdzie w życie, tzn jak długo będą się zastanawiali?
    W Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu mówią, że na razie u nich się nic nie zmieniło w tej sprawie – jako posiadacz KP od 6 lat i zezwolenia na osiedlenie się od ponad roku muszę normalnie czekać te 2 lata – to w razie gdyby ktoś myślał, że juz można ubiegać się o obywatelstwo na zasadach opisanych w artykule.

Skomentuj

Skip to content