HomeKulturaPospieszalscy rodzinnie kolędowali w Grodnie

Pospieszalscy rodzinnie kolędowali w Grodnie

Grodnianie po brzegi wypełnili 13 stycznia kościół pw. Najświętszego Odkupiciela na Dziewiatówce w Grodnie, aby przez dwie godziny kolędować razem z jedną najbardziej znanych rodzin muzycznych w Polsce.

Grodno_Koncert_Pospieszalskich_34

Orkiestra, składająca się z czternastu przedstawicieli dwóch pokoleń rodziny Pospieszalskich, a o nich właśnie mowa, po raz pierwszy włączyła Grodno do swojej trasy koncertowej, w którą muzycy wyruszają każdego roku w okresie świąt Bożonarodzeniowych i noworocznych, aby wspólnie z mieszkańcami poszczególnych miast Polski, Litwy, a od tego roku – także Białorusi, chwalić Pana, śpiewając kolędy i pastorałki, ciesząc się z Narodzin Zbawcy.

Grodno_Koncert_Pospieszalskich_39

Lidia i Marcin Pospieszalscy

Grodno_Koncert_Pospieszalskich_35

O tym, że nie żałują decyzji włączenia Grodna, będącego stolicą polskości na Białorusi, w trasę swoich dorocznych koncertów, lecz odwrotnie – cieszą się z niej i dziękują za możliwość jej realizacji Ministerstwu Spraw Zagranicznych RP, zwłaszcza polskiej służbie konsularnej oraz ojcom redemptorystom, którzy zaopiekowali się muzykami – mówił podczas koncertu lider zespołu Jan Pospieszalski, trzeci z dziewięciorga rodzeństwa i najstarszy z braci, grających w obecnym składzie kolędującej orkiestry muzyków o tym samym nazwisku.

Grodno_Koncert_Pospieszalskich_Jan_Pospieszalski_lond

Paulina (Pola) Pospieszalska i Jan Pospieszalski

Grodno_Koncert_Pospieszalskich_38

Grodno_Koncert_Pospieszalskich_37

Grodnianie, chyba nie zawiedli oczekiwań muzyków, śpiewając wspólnie z nimi i nagradzając brawami nie tylko każdy wykonany utwór, lecz żywiołowo i życzliwie reagując na rodzinne żarty i anegdoty, opowiadane o każdym grającym w orkiestrze krewnym przez Jana Pospieszalskiego.

Grodno_Koncert_Pospieszalskich_publicznosc_8

Grodno_Koncert_Pospieszalskich_33

Grodno_Koncert_Pospieszalskich_30

Szczepan i Marek Pospieszalscy

Grodno_Koncert_Pospieszalskich_29

Mateusz, Szczepan i Marek Pospieszalscy

Grodno_Koncert_Pospieszalskich_31

Szczepan Pospieszalski

Z wplecionych w sposób naturalny w koncert opowieści lidera zespołu o członkach rodziny publiczność dowiedziała się, że prawie wszyscy oni są cenionymi muzykami po dobrych uczelniach, profesjonalnie realizujących się w zbiorowych bądź indywidualnych projektach muzycznych.

Grodno_Koncert_Pospieszalskich_13

Karol Pospieszalski

Grodno_Koncert_Pospieszalskich_8

Trzej bracia Pospieszalscy: Jan, Marcin i Karol

Na przykład Karol Pospieszalski jest organizatorem orkiestr dętych i pedagogiem muzycznym, który samodzielnie nauczył się grać na wielu instrumentach, ale najbardziej jest zafascynowany graniem na tubie. Zgodnie z zasadami dramaturgii, po takiej zapowiedzi, Karol, biorący dotąd do rąk gitarę, altówkę, trąbkę, czy inny instrument, rzeczywiście w pewnym momencie pojawił się z tubą i zaprezentował umiejętność wirtuozyjnego posługiwania się tym instrumentem, obdarzając publiczność, wspólnie z grającym na klarnecie Mateuszem, sesją improwizacyjną.

Grodno_Koncert_Pospieszalskich_24

Grodno_Koncert_Pospieszalskich_25

Grodno_Koncert_Pospieszalskich_27

Mateusz Pospieszalski

Okazję do indywidualnych popisów instrumentalnych bądź wokalnych mieli zresztą wszyscy grający w koncercie Pospieszalscy, również najskromniejszy, wedle charakterystyki Jana, grający na perkusji Nikodem.

Grodno_Koncert_Pospieszalskich_publicznosc_7

Nikodem Pospieszalski

Polacy na Białorusi nie są dla Pospieszalskich społecznością dotąd nieznaną. Potwierdzeniem tego stało się przywitanie przez lidera zespołu obecnych na koncercie uczestników Warsztatów Muzycznych w Iwieńcu, na których śpiewacy i muzycy z parafii katolickich z całej Białorusi spotykają się z Pospieszalskimi co roku.

Grodno_Koncert_Pospieszalskich_23

Marcin Pospieszalski dyryguje publicznością podczas wspólnego śpiewania kolędy

Grodno_Koncert_Pospieszalskich_publicznosc

Korpus konsularny Litwy i Polski w Grodnie

Grodno_Koncert_Pospieszalskich_22

Jan Pospieszalski

Grodno_Koncert_Pospieszalskich_21

Za fortepianem – Łukasz Pospieszalski

Grodno_Koncert_Pospieszalskich_publicznosc_9

Jan Pospieszalski, który jest cenionym autorem programów telewizyjnych i publicystą, nie mógł nie przywitać obecnej na koncercie Andżeliki Borys, przewodniczącej Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi, dobrze znanej Janowi ze spotkań między innymi w studio telewizyjnym.

Grodno_Koncert_Pospieszalskich_20

Śpiewa Paulina Pospieszalska

Grodno_Koncert_Pospieszalskich_19

Grodno_Koncert_Pospieszalskich_16

Janek Pospieszalski

Grodno_Koncert_Pospieszalskich_15

Śpiewa Basia Pospieszalska

Jednym z najważniejszych wymiarów dorocznego świątecznego organizowania przez Pospieszalskich trasy koncertowej po katolickich parafiach w Polsce oraz poza jej granicami jest popularyzowanie wartości chrześcijańskich i rodzinnych.

Grodno_Koncert_Pospieszalskich_14

Grodno_Koncert_Pospieszalskich_11

Śpiewa Mateusz Pospieszalski

Grodno_Koncert_Pospieszalskich_7

Grodno_Koncert_Pospieszalskich_9

Śpiewa Łukasz Pospieszalski

Grodno_Koncert_Pospieszalskich_4

Marcin i Łukasz Pospieszalscy

Opowiadał o tym między innymi na łamach tygodnika „Do Rzeczy” Jan Pospieszalski w świątecznym numerze z grudnia ubiegłego roku. „Kolędy towarzyszyły nam od dzieciństwa. Nie tylko wyznaczały czas świąt, ale były pierwszą okazją do wspólnego śpiewu” – napisał, ujawniając, że w rodzinnym domu Pospieszalskich w Częstochowie stało pianino, które „dziadek załatwił od sołdatów za flaszkę”. Na pianinie grała mama, a dzieci odtwarzały jasełka. „Najmłodsze dziecko leżało w wiklinowym koszu, jako Dzieciątko. Kiedy wyrosło i nóżki wystawały ze „żłóbka”, stawało się owieczką, a w domu pojawiało się nowe Dzieciątko” – napisał Jan Pospieszalski, który, podobnie jak jego liczne rodzeństwo, w rodzinnych jasełkach miał okazję zagrać rolę zarówno Dzieciątka, jak i owieczki, a później na pewno także rolę pasterza bądź któregoś z Trzech Króli. Wychowywani w ten sposób mali Pospieszalscy z każdym kolejnym rokiem wnosili do oprawy muzycznej rodzinnych jasełek, kolęd i pastorałek nowe, opanowywane przez nich, instrumenty, zdobywane umiejętności, fascynacje, sposoby interpretacji.

Grodno_Koncert_Pospieszalskich_5

Śpiewa Mateusz Pospieszalski

Na początku lat 90. Mama namówiła dzieci, aby nagrały płytę z kolędami i pastorałkami. „Nikt tak wtedy kolęd nie grał” – przyznaje Jan Pospieszalski. Rodzinne eksperymenty z kolędami zostały jednak wysoko ocenione przez media i krytyków. Kolędy Pospieszalskich zaczęły brzmieć w radiu i w TVP, a po roku posypały się do nich zaproszenia na koncerty.

Grodno_Koncert_Pospieszalskich_3

Grodno_Koncert_Pospieszalskich_6

Grodno_Koncert_Pospieszalskich_10

Śpiewają Jan i Lidia Pospieszalscy

Wspierani najpierw przez rodzinę Steczkowskich, w której podobnie jak u Pospieszalskich było również dziewięcioro dzieci, od tamtego czasu kolejne Boże Narodzenia Pospieszalscy świętują najpierw w domu, a potem na trasie.

Grodno_Koncert_Pospieszalskich_26

W ostatnich latach zespół nie potrzebuje wsparcia innych rodzin, gdyż na profesjonalne sceny weszło kolejne pokolenie Pospieszalskich.

Grodno_Koncert_Pospieszalskich_uklony_2

Grodno_Koncert_Pospieszalskich_kwiaty_1

Wioletta Kowalczuk, konsul RP w Grodnie Zbigniew Pruchniak i ojciec Dmitrij Łabkow, proboszcz parafii pw. Najświętszego Odkupiciela w Grodnie na Dziewiatówce

Grodno_Koncert_Pospieszalskich_kwiaty

Grodno_Koncert_Pospieszalskich_Jan_Pospieszalski

Przemawia Jan Pospieszalski

Kolędujących wspólnie rodziców i ich dzieci mieli okazję poznać grodnianie podczas koncertu w kościele pw. Najświętszego Odkupiciela na grodzieńskiej Dziewiatówce.

Grodno_Koncert_Pospieszalskich_uklony_1

– Bardzo dobrze mieć liczne rodzeństwo i dużą rodzinę! Zachęcamy was, abyście się nie bali mieć wielu dzieci. To niezwykle istotne, zwłaszcza w czasach dzisiejszych, kiedy model rodziny wielodzietnej tradycyjnej, żyjącej w zgodzie z nauką chrześcijańską, jest szczególnie zagrożony. My już wiemy, że duże rodzeństwo to ogromna wartość dla każdego z sióstr i braci, bo duża rodzina to nie tylko duże wsparcie, lecz także większe szanse na samorealizację każdego z nas indywidualnie – mówił, żegnając się z grodzieńską publicznością Jan Pospieszalski.

Grodno_Koncert_Pospieszalskich_uklony

Rodzinny zespół Pospieszalskich dziękuje grodnianom

Grodno_Koncert_Pospieszalskich_publicznosc_6

Grodno_Koncert_Pospieszalskich_publicznosc_5

Grodno_Koncert_Pospieszalskich_2

Pola i Jan Pospieszalscy rozmawiają z Andżeliką Borys po koncercie

Grodno_Koncert_Pospieszalskich

Andżelika Borys dziękuje Janowi Pospieszalskiemu

Już jutro, 15 stycznia, wyjątkowy 14-osobowy zespół Pospieszalskich będą mieli okazję poznać mieszkańcy białoruskiej stolicy.

Przypomnijmy, że koncert w Mińsku rozpocznie się o godzinie 19.30 w Archikatedrze im. Najświętszej Maryi Panny (pl. Swabody, 9). Wstęp wolny!

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content