HomeStowarzyszenie Żołnierzy AKW hołdzie żołnierzom wyklętym

W hołdzie żołnierzom wyklętym

Zapaleniem zniczy i modlitwą przy grobach żołnierzy AK w Surkontach, działacze ZPB uczcili Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Weronika Sebastianowicz, prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK oraz prezes Rady Naczelnej ZPB Andrzej Poczobut  opowiedzieli o wydarzeniach sprzed 68 lat

Weronika Sebastianowicz, prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK oraz prezes Rady Naczelnej ZPB Andrzej Poczobut opowiedzieli o wydarzeniach sprzed 68 lat

Święto jest obchodzone w tym roku po raz drugi. Ustanowione zostało ku czci żołnierzy, zrzeszonych w różnych organizacjach i walczących o wolną Polskę, pamięć o których za czasów PRL była zakłamywana, a sami oni w propagandzie komunistycznej byli przedstawiani jako bandyci czy nawet faszyści.

Działacze ZPB odwiedzili Surkonty, bo tu znajduje się jedno z wielu miejsc, okropionych krwią żołnierzy wykletych. W okolicy Surkont w dn. 21 sierpnia 1944 roku 72 żołnierzy Armii Krajowej pod dowództwem Macieja Kalenkiewicza „Kotwicza”, którzy uczestniczyli w operacji „Ostra Brama”, podczas wycofywania się do Puszczy Rudnickiej, stoczyło bój z NKWD-zistami. Zginęli wszyscy… Zginęli marząc o wolnej Ojczyźnie….

Irena WALUŚ

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content