HomeWiadomości z PolskiPosłowie RP nie zostali wpuszczeni na Białoruś

Posłowie RP nie zostali wpuszczeni na Białoruś

Posłowie z komisji ds. łączności z Polakami za granicą Sejmu RP nie zostali dzisiaj wpuszczeni na Białoruś.

Przedstawiciele ZPB musieli się spotkać z komisją sejmową w Sokółce

Przedstawiciele ZPB musieli się spotkać z komisją sejmową w Sokółce

Sześcioosobowa delegacja miała się spotkać z przedstawicielami ZPB w Grodnie. Na granicy zostali jednak zatrzymani przez służby białoruskie, a w paszporty dyplomatyczne wbito im pieczątki z zakazem wjazdu do kraju.

– Nie poinformowano nas, jakie są powody tego zakazu – zaznaczył przewodniczący sejmowej komisji, Adam Lipiński.

W Grodnie polscy parlamentarzyści mieli szereg zaplanowanych spotkań z działaczami ZPB, w celu bliższego przyjrzenia się aktualnym problemom mniejszości polskiej na Białorusi. W związku z powstałą sytuacją plany musiały zostać skorygowane. Ostatecznie przedstawiciele Sejmu RP spotkali się z delegacją ZPB z p.o. prezesa Związku Anżeliką Orechwo na czele na terenie Polski, w Sokółce.

– Zależało nam na tym, żeby delegacja Sejmu RP dotarła do Grodna, żeby na miejscu polscy parlamentarzyści mogli zobaczyć, jak wygląda obecnie sytuacja z polską mniejszością. Niestety białoruskie władze po raz kolejny pozbawiły polskich polityków takiej możliwości. Mam nadzieję, że nadejdzie taki dzień, kiedy strona białoruska zacznie w końcu traktować Polskę jako partnera do dialogu, a nie jako obiekt dla nieustających ataków – powiedziała portalowi zpb.org.pl Anżelika Orechwo.

IB

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content