HomeKulturaSztafeta pokoleń na wystawie w Pałacu Branickich

Sztafeta pokoleń na wystawie w Pałacu Branickich

Starsze i młodsze pokolenie malarzy z działającego przy Związku Polaków na Białorusi Towarzystwa Plastyków Polskich prezentuje swoją twórczość na wystawie w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, która się mieści w zabytkowym Pałacu Branickich.

Janina Pilnik, prezes TPP przy ZPB i Danuta Dąbrowska-Charytoniuk, dyrektor Biblioteki Głównej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku otwierają wystawę, fot.:  Biblioteki Głównej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

Janina Pilnik, prezes TPP przy ZPB i Danuta Dąbrowska-Charytoniuk, dyrektor Biblioteki Głównej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku otwierają wystawę

Miłośnicy malarstwa ze stolicy Podlasia już od ponad tygodnia mogą podziwiać twórczość polskich malarzy z Białorusi, którzy prezentują na wystawie różnorodność, nie tylko pod kątem wiekowym, biorących w niej udział artystów. Prace są zróżnicowane także pod względem tematyki, gatunku oraz techniki wykonania dzieł malarskich. Klasyczny pejzaż i martwa natura sąsiadują z kompozycją abstrakcyjną. Subtelny liryczny witraż wisi obok filigranowej grafiki nasyconej głębokimi motywami filozoficznymi. Na wystawie każdy może zobaczyć pracę odpowiadającą jego gustowi i upodobaniom artystycznym.

Goście wernisażu,  fot.: Biblioteka Główna Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

Goście wernisażu

Janina Pilnik rozmawia z jednym z gości wernisażu

Janina Pilnik rozmawia z jednym z gości wernisażu

wernisaz_1

Podczas wernisażu, który odbył się 27 maja, obecna na nim prezes Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB Janina Pilnik opowiedziała zgromadzonym o działalności kierowanej przez nią organizacji twórczej. Działaczka polska podkreśliła, iż duże miejsce w twórczości polskich malarzy z Białorusi zajmuje polska tematyka patriotyczna, czego wyraz twórcy dawali niejednokrotnie, przygotowując cieszące się dużą popularnością w Polsce wystawy tematyczne, jak choćby wystawa poświęcona bohaterom Armii Krajowej, walczącym o wolną i niepodległą Polskę na ziemiach współczesnej Białorusi, czy wystawa poświęcona obronie Grodna przed Armią Czerwoną we wrześniu 1939 roku. – Nas, starsze pokolenie malarzy, cieszy, że w zbiorowych przedsięwzięciach artystycznych Towarzystwa Plastyków Polskich aktywnie uczestniczy najmłodsze pokolenie artystów – mówiła prezes TPP przy ZPB.

twórczość Walentyny Brysacz,  fot.: Biblioteka Główna Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

Twórczość Walentyny Brysacz

ceramika Arsenija Martyńczuka,  fot.: Biblioteka Główna Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

Ceramika Arsenija Martyńczuka

Grafika Anny Zabłockiej,  fot.: Biblioteka Główna Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

Grafika Anny Zabłockiej

Obraz Olgi Buchowki,  fot.: Biblioteka Główna Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

Obraz Olgi Buchowki

Witraż Olgi Kukalewicz,  fot.: Biblioteka Główna Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

Witraż Olgi Kukalewicz

Obraz Andrzeja Sturejki,  fot.: Biblioteka Główna Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

Obraz Andrzeja Sturejki

Grafika Jegora Szokoładowa,  fot.: Biblioteka Główna Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

Grafika Jegora Szokoładowa

Według Janiny Pilnik prezentowana na wystawie sztafeta pokoleń polskich malarzy z Białorusi pozwala optymistycznie oceniać przyszłość kierowanej przez nią organizacji twórczej.

Trwająca wystawa w Pałacu Branickich nie jest pierwszym wspólnym przedsięwzięciem TPP przy ZPB i Biblioteki Głównej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Wcześniej odbywały się tu wystawy doświadczonych i cenionych artystów z Grodna – między innymi Andrzeja Filipowicza i Gennadiusza Picki.

Obecna wystawa zbiorowa twórców z TPP przy ZPB potrwa w Pałacu Branickich do końca czerwca.

Natalia Klimowicz z Białegostoku, zdjęcia – Biblioteka Główna Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content