HomeOświataDzień Dziecka w Mińsku

Dzień Dziecka w Mińsku

Uczniowie Szkoły Społecznej Języka Polskiego przy Oddziale Związku Polaków w Mińsku w ostatnią niedzielę wiosny, 31 maja, pożegnali rok szkolny i przywitali wakacje. Uroczystość, zorganizowana przez stołeczny oddział ZPB na czele z prezes Heleną Marczukiewicz, odbyła się w gościnnych murach kościoła pw. św. Szymona i Heleny, zwanego Czerwonym Kościołem, dzięki życzliwości proboszcza ks. Władysława Zawalniuka.

Dzien_Dziecka_w_Minsku

Poprzedził zabawę przedwakacyjną młodych i dorosłych Polaków Mińska ich wspólny udział w procesji Bożego Ciała, która w tym roku zgromadziła w stolicy Białorusi ponad trzy tysiące wiernych.

Po procesji uczniowie Szkoły Społecznej Języka Polskiego (SSJP) przy ZPB w Mińsku, ich rodzice i nauczyciele placówki oświatowej zebrali się razem, aby obejrzeć program artystyczny przygotowany siłami uczniów przy wsparciu pedagogów i przedstawicieli polskiego środowiska artystycznego białoruskiej stolicy.

Miłą niespodzianką podczas koncertu z okazji pożegnania wiosny i powitania lata stała się premiera dwóch piosenki znanej mińskiej autorki Heleny Abramowicz, która skomponowała muzykę do wierszy znanej polskiej poetki nauczycielki i działaczki patriotycznej Anny Rudawcowej, związanej z przedwojennym Grodnem. Pierwszy z premierowych utworów pt. „Dzień Dziecka” wykonała uczennica SSJP przy ZPB w Mińsku i córka autorki muzyki Ania Abramowicz. Drugi zaś utwór, opowiadający dowcipnie o życiu szkolnym pt. „Dziwy w szkole” zaśpiewała sama Helena Abramowicz.

W wykonaniu uczniów zabrzmiało podczas koncertu dużo przepięknej polskiej poezji dla dzieci: wiersz Marii Konopnickiej pt. „Wiosna”, „Abecadło” Juliana Tuwima w teatralizowanym wykonaniu najmłodszych oraz inne utwory wybitnego poety – „Warszawa”, „Okulary”. Bardzo emocjonalnie recytowała wiersz Danuty Wawiłow pt. „A jak będę dorosła” młodziutka Polka z Mińska Elżbieta Protasiewicz. Wcześniej z tym wierszem Elżbieta odniosła sukces w konkursie recytatorskim.

Starsi uczniowie pod kierownictwem nauczycielki Larysy Krywonosowej zaprezentowali publiczności piosenkę turystyczną pt. „Kiedy w piątek słońce świeci”, którą dopingowali obecnych na koncercie do planowania wyjazdów i wycieczek letnich na łono natury.

Nie zabrakło też przedstawień teatralnych na wiersze polskich poetów w wykonaniu nastolatków. Widzowie byli zachwyceni scenkami rozegranymi na podstawie wiersza Jana Brzechwy pt. „Mrówka”.

Dzien_Dziecka_w_Minsku_02

Zwierzęta z wierszyków dla dzieci praktycznie nie schodziły ze sceny. Spotkały się na niej lis i dzik z „ZOO” Jana Brzechwy. Zaprezentował się „Taki wielki pies” Danuty Wawiłow, „wskoczyła” na scenę bardzo wesoła rozśpiewana „Żabka”, pojawiła się nawet „Żyrafa u fotografa” Ludwika Jerzego Kerna w inscenizacji braci Sławka i Eugeniusza Jarmolenków.

Przepiękną grą na fortepianie zauroczył publiczność i kolegów ze szkoły Jan Filipowicz, laureat międzynarodowych konkursów muzycznych.

Na zakończenie koncertu niesamowity popis tańca integracyjnego (taniec, w którym przynajmniej jeden z partnerów jest na wózku dla niepełnosprawnych – red.) przedstawił publiczności duet taneczny „Magic Girls”. Tancerki – 10-letnia Zofia Prazdnowa i 12-letnia Zofia Breńko – są laureatkami wielu konkursów, a ostatni zdobyły dwa złote medale na mistrzostwach w Holandii.

Zamykając część artystyczną obchodów Dnia Dziecka młodzi artyści wspólnie z publicznością zaśpiewali piosenkę „Oto jest dzień”.

Dzien_Dziecka_w_Minsku_01

Z zakończeniem koncertu nie zakończyły się atrakcje przygotowane przez organizatorów z okazji Dnia Dziecka i nadejścia lata. Przy kościele pod otwartym niebem można było bawić się z piłkami, brać udział w zabawach, prowadzonych przez harcerki z Borysowa Alinę Karatczenię i Nadzieję Niechajczyk. Uwadze uczestników uroczystości została zaprezentowana wystawa rysunków uczniów SSJP przy ZPB w Mińsku. Dzieci częstowały się słodyczami i sokiem i otrzymały prezenty w postaci książek z literaturą dziecięcą w języku polskim, ufundowanych przez Ambasadę RP w Mińsku. Z okazji Dnia Dziecka organizacja humanitarna UNICEF ufundowała z kolei książki w języku białoruskim i angielskim o prawach dziecka.

Dzien_Dziecka_w_Minsku_03

Uczestnicy uroczystości z okazji Dnia Dziecka w Czerwonym Kościele niezależnie od wieku emanowali dobrym humorem i wzajemną życzliwością, życząc najmłodszym dużo zdrowia, szczęścia i wspaniałych wakacji!

Polina Juckiewicz z Mińska

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content