HomeHistoriaWłasność Marszałka wraca do Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Własność Marszałka wraca do Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Meble, obrazy i inne przedmioty uważane za zaginione po wywiezieniu ich w 1947 roku z dworku „Milusin” w Sulejówku – domu rodziny Piłsudskich – wracają do dworku i wzbogacają ekspozycję działającego tu Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Przekazanie_mebli

Od lewej: Krzysztof Jaraczewski – wnuk Marszałka, dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Jacek Rusiecki, prezes Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego, Tomasz Siemoniak minister obrony narodowej, podczas uroczystości w „Milusinie”.

20 lutego część rzeczy, pochodzących z wyposażenia salonu i gabinetu Marszałka i uważanych wcześniej za zaginione przekazał muzeum wicepremier, minister obrony narodowej RP Tomasz Semoniak.

meble_w_stylu_ludwika_xvi_0

Meble w stylu Ludwika XVI, fot.:muzeumpilsudski.pl

Rzeczy z wyposażenia dworku w „Milusinie” wywiezione zostały stąd w 1947 roku na rozkaz generała Piotra Jaroszewicza, ówczesnego wiceministra obrony narodowej późniejszego premiera PRL.
Pracownicy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku odnaleźli w ubiegłym roku, w pałacu w Helenowie – ośrodku reprezentacyjnym Ministerstwa Obrony Narodowej, część mebli i dzieł sztuki z „Milusina”. Wojskowi nie wiedzieli o ich pochodzeniu.

pejzaz_miejski_z_wilna_ostra_brama

Widok Ostrej Bramy pędzla Ignacego Pinkasa, fot.:muzeumpilsudski.pl

pejzaz_miejski_z_wilna

Wilno pędzla Ignacego Pinkasa, fot.:muzeumpilsudski.pl

kazimierz_stabrowski_staw_w_parku_0

Staw w parku pędzla Kazimierza Stabrowskiego, fot.:muzeumpilsudski.pl

Podczas wizyty pracowników muzeum w Helenowie, okazało się, że są tam obrazy z „Milusina”: dwa widoki Wilna, pędzla Ignacego Pinkasa, i „Staw w parku” Kazimierza Stabrowskiego. Był także portret Bronisława Piłsudskiego, brata Marszałka, zesłańca i wybitnego etnografa.

portret_bronislawa_pilsudskiego

Portret Bronisława Piłsudskiego, fot.:muzeumpilsudski.pl

W pałacu odnalazły się również wywiezione z saloniku „Milusina” meble w stylu Ludwika XVI, niewielka rzeźba, dwa świeczniki empirowe, amfora i postument pod lampę lub wazon.
Pracownicy muzeum nadal poszukują mebli z gabinetu Marszałka, jego biblioteki, a także innych elementów wyposażenia dworku. Chodzi bowiem o jak najwierniejsze odtworzenie wnętrz i atmosfery domu, z czasów, gdy mieszkał w nim Józef Piłsudski.

zofia_stabrowska_szaman

Rzeźba szamana, fot.:muzeumpilsudski.pl

Dworek „Milusin” w Sulejówku wybudowany został w 1923 r. Był darem Komitetu Żołnierza Polskiego dla Józefa Piłsudskiego. Marszałek mieszkał w „Milusinie”, wraz z żoną Aleksandrą i córkami: Wandą i Jadwigą, w latach 1923-1926.

swiecznik_empirowy

Świecznik empirowy, fot.:muzeumpilsudski.pl

W Polsce Ludowej, w 1947 r., dworek został zajęty przez władze wojskowe. Od 1956 roku był w posiadaniu władz Sulejówka, które urządziły w nim przedszkole. W 2000 r. władze miasta przekazały „Milusin” Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego. Jej celem stało się przywrócenie przedwojennego wyglądu wnętrza dworku i wybudowanie kompleksu muzealno-edukacyjnego – Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

postument

Postument, fot.:muzeumpilsudski.pl

Odnalezione po blisko 70. latach obiekty już można było oglądać w „Milusinie” w miniony weekend. Będą też dostępne dla zwiedzających podczas Nocy Muzeów, 16 maja. Otwarcie zaś kompleksu muzealno-edukacyjnego – Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku jest planowane w 2017 roku.

Tomasz Stańczyk/ Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku specjalnie dla Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content