HomeSpołeczeństwoPokaz filmu „Krew na bruku. Grodno 1939” w Brześciu

Pokaz filmu „Krew na bruku. Grodno 1939” w Brześciu

Kilkudziesięciu działaczy Oddziału Związku Polaków na Białorusi w Brześciu przybyło w sobotę, 21 lutego, na pokaz filmu „Krew na bruku. Grodno 1939”.

Film_Obrona_Grodna_1939_Brzesc_04

Z filmem do Polaków Brześcia przybyła delegacja centrali ZPB na czele z prezesem organizacji Mieczysławem Jaśkiewiczem.

Film_Obrona_Grodna_1939_Brzesc_07

Przemawia Mieczysław Jaśkiewicz, prezes ZPB

Przed projekcją delegację z Grodna powitała pełniąca obowiązki prezesa Oddziału ZPB w Brześciu Natalia Rakowicz. O historii powstania filmu, zrealizowanego przez warszawską Fundację Joachima Lelewela i firmę producencką LunarSix przy udziale ZPB, opowiedział rzecznik ZPB Andrzej Pisalnik.

Film_Obrona_Grodna_1939_Brzesc_05

Po projekcji ze słowem do zebranych zwrócił się grodzieński krajoznawca i publicysta Witold Iwanowski. Przedstawił on kontekst historyczny, w którym doszło do wydarzeń opowiedzianych językiem filmu. Zaznaczył, iż z przyczyn politycznych historia obrony Grodna przed Armia Czerwoną we wrześniu 1939 roku była przemilczana i miała ulec całkowitemu zapomnieniu, gdyż przeczyła propagandowej radzieckiej wersji o radosnym witaniu Armii Czerwonej przez ludność Zachodniej Białorusi, rzekomo wyzwalanej spod polskiego jarzma.

Film_Obrona_Grodna_1939_Brzesc_02

Podczas pokazu

– Musiały minąć dziesięciolecia, musiał rozpaść się ZSRR, aby przywracanie pamięci o polskim patriotyzmie grodnian stało się możliwe. Pojawienie się tego filmu oraz innych upamiętnień bohaterstwa obrońców Grodna jest naszym obowiązkiem, jako Polaków – mówił Witold Iwanowski.

Film_Obrona_Grodna_1939_Brzesc_03

O znaczeniu przywracania pamięci o kresowym Wrześniu 1939 opowiada Witold Iwanowski

Polacy Brześcia, dziękując delegacji z Grodna za wyświetlenie filmu, przyznawali, że wcześniej nie wiedzieli o obronie Grodna przed Armią Czerwoną we wrześniu 1939 roku.

Film_Obrona_Grodna_1939_Brzesc

Zrealizowany przez Fundację Joachima Lelewela film „Krew na bruku. Grodno 1939” stał się początkiem szerszej inicjatywy, mającej na celu upamiętnienie wydarzeń września 1939 roku na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej. W ramach tej inicjatywy Fundacja Joachima Lelewela uruchomiła witrynę internetową grodno1939.pl, na której zachęca do współpracy wszystkich zainteresowanych w celu nakręcenia pełnometrażowego filmu fabularnego o obronie polskiego Grodna i polskich Kresów Wschodnich przed Armią Czerwoną we wrześniu 1939 roku.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content