HomeSpołeczeństwo„Bury” w zamian za „Biełsat”?

„Bury” w zamian za „Biełsat”?

Kolejny „głos rozsądku” pojawił się w białoruskich mediach. Na portalu belaruspartisan.org, niejaki Aleś Czajczyc, zarzuca polskiej mniejszości wrogie nastawienia do Białorusi, publiczne kwestionowanie integralności terytorialnej Białorusi, a panią kapitan Weronikę Sebastianowicz – prezes Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej przy ZPB nazywa polską szowinistką.

Weronika_Sebastianowicz

Kpt Weronika Sebastianowicz, prezes Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej przy ZPB

Aleś Czajczyc oskarża wszystkich jak leci. Polaków za ich ekspansywność, ale tęgie lanie dostają białoruskie media niezależne, bierna opozycja i uchodźcy polityczni w Polsce. Oskarżania są o bezczynność, brak reakcji na polską bezczelność.

Niżej publikujemy fragmenty artykułu Czajczyca, którego portal belaruspartisan anonsuje jako libertarianina, zastrzegając, że wpisy na jego blogu to wyłącznie osobiste poglądy autora, ale dodaje, że są one bez wątpienia poprawne.

„Zamiast być samodzielnym graczem posiadającym własne interesy, Białoruś była i pozostaje areną konfrontacji sił zewnętrznych. Ale fakt, że niezależne państwo białoruskie formalnie funkcjonuje już ćwierć wieku, nie szczególnie temu sprzyja, ze względu na charakter tego państwa, które od dwudziestu lat robi wszystko, żeby podzielić społeczeństwo białoruskie. Państwo, które odrzuciło od siebie najbardziej świadomą i patriotyczną część Białorusinów (…).

„Znamiennym przykładem, który niejednokrotnie rzucał się w oczy, i który znów się potwierdził, to grobowe milczenie, jakim białoruskie społeczeństwo reaguje na to, jak znane postacie polskiej mniejszości na Białorusi otwarcie pozwalają sobie na niejednoznaczne wypowiedzi na temat integralności terytorialnej Białorusi, albo kompletne ignorowanie uroczystego pogrzebu z udziałem polskich władz – nacjonalistycznych polskich bandytów, na czele z Romualdem Rajsem „Burym”, który po wojnie przeprowadzał czystki etniczne na Białorusinach Podlasia” – pisze Czajczyc, odnosząc się do uroczystości pogrzebowych ekshumowanych żołnierzy 3. Brygady Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, które odbyły się 15 lutego br., w Orłowie w powiecie giżyckim. Był to pierwszy w Polsce pogrzeb Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych.

I tu autor zarzuca chłodną kalkulację, bezczynność i kunktatorstwo zarówno białoruskiej dyplomacji w Warszawie, jak i rzeszy białoruskich uchodźców, którzy znaleźli się w Polsce, w większości po wydarzeniach z 19 grudnia 2010 roku.:

„Państwo białoruskie nie jest zainteresowane ochroną interesów narodowych ….bo, białoruska opozycja czy białoruskie kontrelity nie istnieją w krystalicznej formie. Mało tego, Polska finansuje nam Biełsat, Radio Racyja, i pewnie jeszcze wiele innych rzeczy. Polska rozdaje nam na prawo i lewo Karty Polaka. A więc nie ma się co dziwić, gdy niektórzy dziennikarze, pewnych mediów, które mają siedzibę w Polsce, z taką namiętnością wyrażają na facebooku swoje uwielbienie dla czasów, gdy „Zachodnia Białoruś” była częścią Polski, a które to czasy – z pozycji białoruskich interesów – określa się mianem „polska okupacja zachodniej części Białoruskiej Republiki Ludowej”.

Znadniemna.pl za Kresy24.pl

Najnowsze komentarze

 • W dzisiejsze czasy jeszcze nie jeden agent moskalski będzie próbował skłócić polaków z białorusinami. Nic nowego czy dziwnego w tym artykule.

 • W dzisiejsze czasy jeszcze nikt tak nie próbował skłócić polaków z białorusinami jak ci, кtóre składją hold takim „bohaterom”, jak Romuald Rajs i Zygmund Szendzielarz
  pszepraszam, nie mogę dobrze mówić na języku polskim

 • A może do meritum Panie Białorusinie – otóż Wołkowysk jest na Czarnej Rusi – a mieszkańcy to Czarnorusini.
  Biała Ruś jest w okolicach Mińska, Witebska.

  Skłócić – dlaczego uważa Pan że skłócić – to są żołnierze wyklęci – walczyli o swoją Ojczyznę i pisanie o czystkach narodowościowych nie podając wiarygodnych źródeł jest po prostu nieładne.

  Z tego co wiem to raczej czystek doświadczała polska i żydowska ludność Czarnej Rusi a w mniejszym stopniu białoruska – i to nie ze strony Polaków.

  Państwo Białoruś to byt dość nowy – bez historii i tradycji – rządy ma despotyczne a społeczeństwo dość naiwne i niestety nieobyte – przez to łatwe w manipulacji. Jednym z najczęstszych zagrożeń nowych bytów jest śmierć w kołysce. Wszystko wskazuje na taki rozwój sytuacji.

  Zatem Panie Białorusinie z Czarnej Rusi – my Polacy byliśmy i będziemy elementem tej ziemi bo mamy to czego Wy nie macie 1000 lat historii a na tych ziemiach 500 – nawet jak wszystkich nas wymordujecie.

  • Brawo! Piękny komentarz!

 • Jestem pełen Podziwu dla Pani „Różyczki” – to ostatni z niepokonanych dla których nie ma cenniejszej rzeczy jak Bóg, Honor i Ojczyzna,
  My w Polsce pamiętamy o Was – i wstydzimy się za nasze rządy które boją się wspominać o Was.
  Ale przyjdzie czas i Wernyhora przybędzie na białym koniu…

 • Romuald Rajs i Zygmunt Szendzielarz są Bohaterami, gdyż likwidowali agentów, donosicieli i wszelkiej maści moskalskich popleczników typu Aleś Czajczyc, którzy współpracowali z NKWD. To przez takiego typu ludzi jak Aleś Czajczyc, kilka milionów ludzi zarówno Polaków jak i Białorusinów zostało w bestialski sposób zamordowanych strzałem w tył głowy, lub zesłanych na długie lata do łagrów. aby tam zginąć od katorżniczej pracy, lub z głodu i chorób. Pan ten wspomina też, o niby okupacji tzw. zachodniej Białorusi, zapominając przy tym o 124 letniej okupacji ziem Polskich przez Rosję. To takiego pokroju ludzie, jak wspomniany wcześniej pan. Próbują skłócić ze sobą Polaków i Białorusinów. Chwała Bohaterom Romualdowi Rajsowi i Zygmuntowi Szendzielarzowi za ich niezłomną walkę o Wolną i Niepodległą Polskę!

 • Lwowskie dzieci

  Каким героям слава.mp4
  https://www.youtube.com/watch?v=6-dBT5u-LSo

  Pamięć o tym bestialstwie z jak powracająca fala wróciła, niestety Ukraińcy sami budują tą siłę – jaką staje się wzajemność uczuć – Polskie społeczeństwo – co raz częściej domaga się zmycia krwi Ojców. Ale trudno inaczej się zachowywać, trudno wybaczyć czy zapomnieć jeśli nasz Prezydent podaje ręce wyznawcom i piewcom tych zbrodni.
  Tak sobie myślę kogo On i nasz Rząd reprezentuje – społeczeństwo – jego głosy na portalach – brzmią zupełnie inaczej w szczególności w kwestii ukraińskiej.
  Wstydzę się za Niego – wielka rodzina – ale On podobno nie do końca z Komorowskich – proszę samodzielnie poszukać – bo mnie ta historia – jeśli prawdziwa – powaliła. A ważne bo na Litwie i Czarnej Rusi się dzieje.

 • Dobrze, do meritum, panie Polakowie,prosze:
  Zbrodnie na ludności cywilnej[edytuj | edytuj kod]

  Dowodzony przez Rajsa oddział Pogotowia Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego ponosi odpowiedzialność za przestępstwa przeciwko prawosławnej ludności cywilnej ówczesnego powiatu bielskiego. Oddział Rajsa odpowiedzialny jest w szczególności za zbrodnię w Zaleszanach, w wyniku której śmierć poniosło łącznie 16 osób, które straciły życie w palonych domach, od kul partyzantów lub zmarły później w wyniku odniesionych ran. Partyzanci Rajsa dokonali również mordu w Puchałach Starych, w czasie którego rozstrzelano 30 prawosławnych białoruskich chłopów, uwalniając przy tym uprzednio kilka osób, które zadeklarowały polskie pochodzenie. Na początku lutego 1946 nastąpił atak oddziałów NZW na miejscowości Zanie, Szpaki i Końcowizna. Wymienione wsie zostały częściowo spalone, a w Zaniach i Szpakach łącznie zamordowano 31 osób cywilnych,w tym kobiety,dzieci i osoby starsze.
  W czerwcu 2005 roku IPN zakończył śledztwo dotyczące Rajsa. Prokurator uznał, że jest on winny „zbrodniom przeciwko ludności popełnionym w celu wyniszczenia części obywateli polskich z powodu ich przynależności do białoruskiej grupy narodowościowej o wyznaniu prawosławnym.”
  23 czerwca 5 Brygada AK zabiła w zamieszkanej wówczas głównie przez Litwinów wsi Dubinki 27 cywilów. Dubinki stały się celem masakry, gdyż w nich mieszkały rodziny niektórych litewskich policjantów, odpowiedzialnych za zbrodnie w Glinciszkach. Wśród ofiar, których część stanowiły kobiety i dzieci, była też Polka, Anna Górska, z czteroletnim synkiem.
  Chwała Bohaterom Romualdowi Rajsowi i Zygmuntowi Szendzielarzowi za ich niezłomną walkę o Wolną i Niepodległą Polskę!-pszeciw nieuzbrojonych furmanów, kobiet i dzieci

 • Chwała Bohaterom Romualdowi Rajsowi i Zygmuntowi Szendzielarzowi za ich niezłomną walkę o Wolną i Niepodległą Polskę! Za walkę i likwidację agentów, donosicieli i wszelkiej maści moskalskich popleczników, którzy witali w 1939 roku udekorowanymi bramami powitalnymi wkraczające do Polski oddziały okupacyjnej zbrodniczej armii czerwonej, która mordowała, gwałciła i wywoziła na Sybir Polskich obywateli,w tym kobiety,dzieci i osoby starsze,tylko za to, że byli Polakami. Do dziś ich bezimienne groby są rozsiane po całej Rosji. Wśród mieszkańców wymienionych przez pana „z gminy Pieski” miejscowości znalazły się osoby które jawnie współpracowały z totalitarnymi władzami. Chcę też tu wspomnieć o 600 osób schwytanych i wywiezionych za wschodnią granicę Polski, czyli do ZSSR, w lipcu 1945 roku. Obywateli Polskich aresztowanych, przez sowiecki kontrwywiad wojskowy „Smiersz” należącego do 3 Frontu Białoruskiego, jednostki 62 Dywizji Wojsk Wewnętrznych NKWD w której skład wchodził 385 Pułk Strzelecki Wojsk Wewnętrznych NKWD i ich popleczników, w „Obławie Augustowskiej”, po których do dnia dzisiejszego wszelki słuch zaginął. Początkowo w obławie tej Zatrzymano ponad 7 tys. osób, które więziono w ponad pięćdziesięciu miejscach. Sowieci utworzyli obozy filtracyjne, gdzie torturowano i przesłuchiwano zatrzymanych, przetrzymując ich skrępowanych drutem kolczastym w dołach zalanych wodą pod gołym niebem. Prowadzone przez prokuratorów IPN śledztwo początkowo było kwalifikowane jako zbrodnia komunistyczna, a od lipca 2009 roku, również jako zbrodnia przeciwko ludzkości. Przytoczę też tu przykład z własnej rodziny, gdzie część osób w 1939 roku została zesłana na Syberię, a powodem tego był donos do NKWD jednego z mieszkańców sąsiedniej prawosławnej białoruskiej wsi. Należy też wspomnieć o walkach Armii Krajowej na ziemi Nowogródzkiej z sowiecką bandycką partyzantką, która podobnie jak jej „zwierzchniczka” armia czerwona grabiła, mordowała, gwałciła, paliła miejscowości, dlatego że ich mieszkańcy byli narodowości Polskiej. Takich przykładów, które są poparte dowodami i relacjami naocznych świadków, można przytoczyć wiele. Znana też jest ścisła współpraca pomiędzy dwoma zbrodniczymi organizacjami jakimi były Gestapo i NKWD. Tak więc panie z „gminy Pieski”, przestań pan pisać te swoje „monologi”, gdyż argumenty przytoczone przez pana, w porównaniu do moich, są po prostu słabe. Żegnam!

 • w rzeczy samej panie Rajs !

Skomentuj

Skip to content