HomeReligiaAkademia Teologiczna ma kształcić studentów już jesienią

Akademia Teologiczna ma kształcić studentów już jesienią

Mińska Akademia Teologiczna im. Jana Pawła II – tak nazywa się uczelnia, która powstanie na Białorusi. Konferencja Episkopatu Białorusi otrzymała już zaświadczenie o jej zarejestrowaniu.

Jan_Pawel_II

Oficjalnie nowa uczelnia została zarejestrowana 13 lutego. Akademia będzie kształcić świeckich i duchownych specjalistów z wyższym wykształceniem różnych szczebli, jak również pracowników naukowych w celu prowadzenia działalności religijnej w Kościele katolickim na Białorusi.

Studenci będą pobierać nauki m.in. w dziedzinie teologii, biblistyki, prawa kanonicznego, historii, liturgiki, katechizacji, filozofii i religioznawstwa. Sańko powiedział, że bardziej szczegółowy program nauczania oraz zestaw przedmiotów będzie uzgadniany w Watykanie.
– Akademia będzie się mieścić w budynku mińskiego dobroczynnego towarzystwa katolickiego Caritas w wiosce Lasouka pod Borowlanami. Już jest gotowy skład profesorów i wykładowców akademii – w większości są to katoliccy duchowni ze stopniami naukowymi – powiedział rzecznik Episkopatu Jury Sańko.

Jak dodał, nauczanie będzie „oczywiście odbywać się po białorusku”.

Zaznaczył, że powstanie pierwszej katolickiej akademii na Białorusi ma ogromne znaczenie.

-To bardzo ważne, że będą w niej otrzymywać wyższe wykształcenie nie tylko przyszli duchowni, ale i ludzie świeccy. Otwarcie uczelni wyższej to ważne świadectwo rozwoju Kościoła katolickiego na Białorusi – dodał.

Ksiądz Jury Sańko, rzecznik konferencji Episkopatu Białorusi powiedział Polskiemu Radiu, że pierwsza w niepodległej Białorusi pełnowartościowa wyższa uczelnia katolicka prawdopodobnie rozpocznie działalność już jesienią tego roku. – Jeszcze jest dużo pracy, żeby to wszystko zaczęło funkcjonować. Ale skoro jest rejestracja, to możemy zrobić następny krok – mówi duchowny.

Jan Paweł II nigdy nie był na Białorusi, ale jest w tym kraju bardzo szanowany. W wielu parafiach katolickich postawiono mu pomniki.

Według szacunków metropolity mińsko-mohylewskiego abp. Tadeusza Kondrusiewicza katolicy stanowią około 15 proc. spośród około 9,5 mln mieszkańców Białorusi.

Znadniemna.pl za PAP/IAR/agkm

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content