HomeReligiaPielgrzymka mińskich działaczy i chóru „Polonez”

Pielgrzymka mińskich działaczy i chóru „Polonez”

W naszym życiu są takie chwile, że chciałoby się, aby trwały jak najdłużej. Właśnie takim czasem dla chóru „Polonez” i działaczy Mińskiego Oddział ZPB stały się cztery majowe dni pielgrzymki do Lelczyc, Pińska i Janowa na Białorusi.

Pielgrzymi z Mińska w Lelczycach

Pielgrzymi z Mińska w Lelczycach

W dniu 13 maja na uroczystości odpustowe parafii im. Matki Bożej Fatimskiej w Lelczycach (diecezja Pińska) po raz trzeci przybył chór „Polonez” i członkowie Mińskiego Oddziału ZPB na czele z Heleną Marczukiewicz.

Uroczystą Mszę, w 96. rocznicę Objawienia Matki Boskiej w Fatimie, koncelebrował biskup Antoni Dziemianko. Po mszy odbyła się uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem, a następnie koncert chóru „Polonez”.

Lelczycka parafia pw. Najświętszego Serca Jezusa i Matki Bożej Fatimskiej odrodziła się w 1989 roku za sprawą ks. Józefa Dziekońskiego. Od 2002 roku obowiązki proboszcza parafii pełni ks. Witalis Myszona. Błogosławiony papież Jan Paweł II w 1991 roku, podczas pielgrzymki do Polski, poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła. W 1998 roku nową świątynię konsekrował kardynał Kazimierz Świątek.

W parafii działają „Legion Maryi” i wspólnota „Żywego różańca”. Wierni tych kółek gościnnie zaprosili nas na nocleg do swoich domów.

Następnego dnia o godz. 10 uczestniczyliśmy we Mszę św. odprawianej po łacinie. Po Mszy św. pielgrzymi – Polacy z Mińska – wyruszyli do Pińska na uroczystości upamiętniające 75. rocznicę kanonizacji świętego Andrzeja Boboli.

Wieczorem tego samego dnia mieliśmy zaszczyt spotkać się z biskupem Antonim Dziemianko, z ks. proboszczem Piotrem Bielewiczem i parafianami Pińskiej diecezji, u których przez dwa dni mieliśmy nocleg.

15 maja chór „Polonez” i działacze Mińskiego Oddział ZPB uczestniczyli w obchodach 75. rocznicy kanonizacji głównego patrona ziemi pińskiej, św. Andrzeja Boboli, który przez wiele lat prowadził ewangelizację na ziemi pińskiej. Również uczestniczyliśmy w konferencji i uroczystej Mszy świętej w katedrze pińskiej z okazji rocznicy kanonizacji, z udziałem nuncjusza apostolskiego na Białorusi abp Claudio Gugerotti.

W dniu 16 maja wraz z pielgrzymami z Warszawy, Litwy, Niemiec, Polski przeżywaliśmy uroczystości w Janowie Poleskim, upamiętniające 75. rocznicę kanonizacji świętego Andrzeja Boboli. Uroczystości rozpoczęły się w pobliżu krzyży ustawionych na miejscu męczeńskiej śmierci świętego. Podczas procesji pielgrzymi z Mińska modlili się w intencji narodu białoruskiego, prosząc Boga o głęboką wiarę. We Mszy św. uczestniczyło kilku biskupów z Białorusi i Polski, przedstawiciele władz, korpusu dyplomatycznego, oraz goście z zagranicy.

Patrząc z chorów na obraz św. Andrzeja Boboli, chórzyści przeżyli niesamowite wzruszenia i głęboką wiarę. Śpiew chóru na chwałę Bożą podczas Mszy św. w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża świętego w Janowie Poleskim dawał nam świadectwo WIARY, że w tym miejscu niebo dotknęło ziemi, bo ziemia przez wiarę Świętego Bożego Męczennika Andrzeja Boboli dotknęła nieba.

Na koniec Mszy świętej biskup Antoni Dziemianko, ordynariusz diecezji pińskiej, ogłosił, że kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża świętego w Janowie Poleskim, podnosi do rangi sanktuarium i pragnie, by kult świętego Andrzeja Boboli rozszerzał się na ziemi poleskiej, a także na cały kraj.

Ola Jabłońska

 

 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content