HomeKulturaWycieczka Polaków z Mińska do Lidy

Wycieczka Polaków z Mińska do Lidy

Lidę i Białogrudę odwiedziła w niedzielę, 12 października, grupa członków Oddziału Związku Polaków w Mińsku. Była to okazja do zaprezentowania twórczych talentów Polaków, mieszkających w stolicy Białorusi i do bliższego zapoznania się nawzajem rodaków z różnych miejscowości.

Kościół Wniebowzięcia NMP w Lidzie

Kościół Wniebowzięcia NMP w Lidzie

Przy tablicy pamiątkowej Ludwika Narbutta w Lidzie

Przy tablicy pamiątkowej Ludwika Narbutta w Lidzie

Do Lidy działacze stołecznego oddziału ZPB przybyli na zaproszenie prezesa Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lidzkiej Aleksandra Kołyszki. Razem z Polakami z Lidy goście z Mińska uczestniczyli we Mszy świętej w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP. Przy tej okazji chórzyści z Mińska upiększyli nabożeństwo śpiewem, jako chór kościelny.

Śpiewa Olga Guczek

Śpiewa Olga Guczek

Po wspólnej modlitwie goście mieli okazję kontynuować prezentację swoich talentów muzycznych. Przed Polakami z Lidy zaśpiewała między innymi zdobywczyni nagrody specjalnej jury tegorocznego III Festiwalu Piosenki Anny German „Eurydyka” Olga Guczek, a zespół rodzinny Baranowskich dał popis muzyki instrumentalnej.

Zespół rodzinny Baranowskich

Instrumentalny zespół rodzinny Baranowskich

Po nabożeństwie Polacy z Lidy wraz z rodakami z Mińska udali się do podlidzkiej wsi Białogruda, gdzie nawiedzili przepiękny miejscowy kościół pw. Św. Michała Archanioła, w którym także mieli okazję dać koncert dla miejscowych mieszkańców.

Podczas spotkania z Krystryną Lalko (trzecia od lewej)

Podczas spotkania z Krystyną Lalko (trzecia od lewej)

Podczas zwiedzania białogrudzkiego kościoła Polacy z Mińska spotkali swoją dobrą znajomą, znaną białoruską literatkę i tłumaczkę Krystynę Lalko. Jak się okazało Krystyna Lalko, choć mieszka w Mińsku, pochodzi z Białogrudy i odwiedzała swoje rodzinne strony, a przy tej okazji nie mogła nie zawitać do miejscowej świątyni.

Po wspólnej modlitwie w białogrodzkim kościele połączona grupa Polaków z Mińska, Białogrudy i Lidy skorzystała z przepięknej pogody i udała się nad brzeg rzeki aby uczestniczyć w spotkaniu integracyjnym. Podczas spotkania nie zabrakło wspólnych śpiewów i muzyki w wykonaniu zespołu instrumentalnego rodziny Baranowskich. W drodze powrotnej do Mińska Polacy ze stolicy Białorusi obiecali sobie, że jeszcze nie jeden raz odwiedzą rodaków, a teraz także serdecznych przyjaciół, w Lidzie.

Helena Marczukiewicz z Lidy i Białogrudy, zdjęcia – Aleksander Wasilenko

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content