HomeOświataPasowanie na ucznia w Baranowiczach

Pasowanie na ucznia w Baranowiczach

Uroczystość pasowania na ucznia pierwszoklasistów odbyła się w niedzielę, 12 października, w Społecznej Szkole Polskiej im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach.

Pasowanie_ucznia_w_Baranowiczach_02

W rozpoczętym roku szkolnym w najstarszej polskiej placówce oświatowej na Białorusi, jaką jest szkoła w Baranowiczach, naukę podjęło 45 dzieciaków, z których uformowano trzy pierwsze klasy. – To o jedną pierwszą klasę więcej niż rok temu. Możemy więc stwierdzić, iż zainteresowanie nauka języka polskiego w Baranowiczach wzrasta – mówi dyrektor Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach Eleonora Raczkowska-Jarmolicz. Według szefowej szkoły zaledwie kilku podań zabrakło do założenia czwartej pierwszej klasy. – Z tego powodu, ale też z braku dostatecznej liczby nauczycieli oraz pomieszczeń, musieliśmy sporządzić listę rezerwową z ośmiu dzieciaków, które podejmą naukę w przypadku odejścia ze szkoły z jakichś powodów już przyjętych uczniów – dodaje dyrektor.

Pasowanie_ucznia_w_Baranowiczach_03

Działająca w Baranowiczach od końca lat 80. ubiegłego stulecia Społeczna Szkoła Polska im. Tadeusza Rejtana cieszy się ogromnym prestiżem wśród miejscowej społeczności polskiej. Placówka ta ma przywilej wydawania swoim absolwentom świadectw maturalnych, honorowanych na terenie Polski.

Pasowanie_ucznia_w_Baranowiczach_01

Dzięki wysokiemu poziomowi nauczania i popularności baranowicka szkoła może się pochwalić liczbą uczniów, porównywalną ze szkołami państwowymi. W tym roku liczba uczących się w niej dzieci, poczynając od klasy pierwszej po maturalną, wynosi 657. Dodatkowo szkoła prowadzi miesięczne kursy języka polskiego dla dorosłych, na które uczęszcza około 80 miejscowych Polaków.

Pasowanie_ucznia_w_Baranowiczach

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

Skomentuj

Skip to content