HomeBiałoruśSzef dyplomacji UE zażądał natychmiastowego uwolnienia białoruskich więźniów politycznych

Szef dyplomacji UE zażądał natychmiastowego uwolnienia białoruskich więźniów politycznych

Na Białorusi przetrzymywanych jest nadal blisko 1400 więźniów politycznych. Są poddawani torturom i maltretowaniu, łącznie z pozbawieniem niezbędnej pomocy medycznej – napisał w przededniu obchodzonego 21 maja Dnia Solidarności z Więźniami Politycznymi na Białorusi w specjalnym oświadczeniu szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Dyplomata przypomniał, że od śmierci Witolda Aszuraka w więzieniu w maju 2021 roku w niewoli zmarło co najmniej pięciu kolejnych więźniów politycznych: Mikałaj Klimowicz, Aleś Puszkin, Wadim Chraśko, Ihar Lednik i Aleksander Kulinicz.

„Byli niesprawiedliwie prześladowani za swoje poglądy i przekonania polityczne i nie otrzymali odpowiedniej opieki lekarskiej. Dziś na Białorusi przetrzymywanych jest nadal blisko 1400 więźniów politycznych” – podkreślił, dodając, że bardzo wielu z nich boryka się z poważnymi problemami zdrowotnymi, niepełnosprawnością i cierpi na zaburzenia psychiczne. „Są nielegalnie przetrzymywani, poddawani torturom i maltretowaniu, łącznie z pozbawieniem niezbędnej pomocy medycznej” – napisał szef unijnej dyplomacji.

Dodał, że reżim w coraz większym stopniu atakuje także tych, którzy uciekli z kraju. „Unia Europejska potępia ostatnią falę nalotów i konfiskat mienia działaczy politycznych, którzy na wygnaniu kontynuują swoją działalność prowolnościową” – zaznaczył Borrell.

W dniu solidarności z więźniami – jak podkreślił – UE żąda natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia wszystkich więźniów politycznych i wzywa władze w Mińsku do wywiązania się z międzynarodowych zobowiązań w zakresie praw człowieka, w szczególności do zapewnienia dostępu do odpowiednich usług medycznych.

„UE będzie w dalszym ciągu wspierać wszystkich, którzy odważnie opowiadają się za niepodległą i demokratyczną Białorusią” – podsumował.

 Znadniemna.pl za PAP, fot.: Shutterstock

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content