HomeKulturaXIII edycja Nagrody im. Macieja Płażyńskiego

XIII edycja Nagrody im. Macieja Płażyńskiego

Po raz trzynasty rozdano w Gdyni Nagrody im. Macieja Płażyńskiego. Uroczystość tradycyjnie już odbyła się w Muzeum Emigracji w Gdyni, a laureatami Nagrody, jak co roku, zostali dziennikarze i media służące Polonii.

Przemawia Jakub Płażyński, przewodniczący jury Nagrody im. Macieja Płażyńskiego

W kategorii dziennikarz medium polonijnego nagrodę odebrała Maria Radożycka-Paoletti za publikację „Ad alcuni piace la poesia – „fenomen Szymborskiej”: niezwykły sukces Wisławy Szymborskiej we Włoszech” na łamach Biuletynu Informacyjnego „Polonia Włoska”.

Maria Radożycka-Paoletti

Od lewej: Małgorzata Naukowicz, członkini jury Nagrody, laureatka Maria Radożycka-Paoletti z Włoch  i Wiceprezydent Miasta Sopotu Michał Banacki

„Tę nagrodę traktuję jako uznanie dla całej mojej działalności polonijnej we Włoszech. Jej istotą jest budowanie mostów między Włochami i Polską, a także wśród włoskiej Polonii, bardzo zróżnicowanej i rozsianej po całych Włoszech” – powiedziała podczas uroczystości laureatka.

W kategorii dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii laureatem został Martin Ehl, dziennikarz opiniotwórczego czeskiego dziennika „Hospodářské nowiny”, publikujący również na łamach „Visegrad Insight”, za regularne przybliżanie czytelnikom Polski z różnych perspektyw: politycznej, gospodarczej i społecznej.

Martin Ehl

Od lewej: Jerzy Haszczyński, członek jury Nagrody, Daniel Stenzel, rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Gdańska i laureat Martin Ehl z Czech

W kategorii dziennikarz krajowy, publikujący na tematy polonijne, nagrodę przyznano Rusłanowi Szoszynowi za cykl tekstów o procesie Andrzeja Poczobuta oraz rozmowę z Andżeliką Borys pt. „Nie chcę uciekać ze swojej ziemi”, opublikowanych w „Rzeczpospolitej”.

Rusłan Szoszyn

Jakub Płażyński, przewodniczący jury Nagrody wręcza statuetkę laureatowi Rusłanowi Szoszynowi

Od lewej: Jakub Płażyński, przewodniczący jury Nagrody, Rusłan Szoszyn i Karolina Grabowicz-Matyjas, dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni

W kategorii redakcja medium polonijnego uhonorowano polską redakcję Lietuvos Radijas ir Televizija (litewskiego nadawcy publicznego) za budowanie i utrzymywanie łączności między Polską a polską społecznością na Litwie.

Anna Grigoit

Od lewej: Jarosław Gugała, członek jury Nagrody, Anna Grigoit z polskiej redakcji Lietuvos Radijas ir Televizija i Andrzej Kowalczys, radny Miasta Gdańska i reprezentant Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka

Nagrody w indywidualnych kategoriach dziennikarskich stanowią: statuetka oraz nagroda finansowa w wysokości 10 tysięcy złotych, nagrodą w kategorii redakcja medium polonijnego jest statuetka.

Nagroda im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii powstała z inicjatywy Press Club Polska, Jakuba Płażyńskiego, Prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz Marszałka Województwa Pomorskiego.

Po prawej – Elżbieta Płażyńska, wdowa po śp. Macieju Płażyńskim

Intencją jej inicjatorów jest zachowanie w pamięci Polaków osoby i dokonań patrona nagrody – Macieja Płażyńskiego – działacza opozycji antykomunistycznej, pierwszego niekomunistycznego wojewody gdańskiego, Marszałka Sejmu RP i wicemarszałka Senatu RP, prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Laureatami Nagrody im. Macieja Płażyńskiego w poprzednich latach zostawali redaktorzy portalu Znadniemna.pl – Andrzej Pisalnik (2013 rok) oraz Iness Todryk-Pisalnik (2016 rok).

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content