HomeHistoriaDo 25 lutego można zgłaszać kandydatów do Nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej”

Do 25 lutego można zgłaszać kandydatów do Nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej”

Instytut Pamięci Narodowej zachęca do zgłaszania kandydatów do 23. edycji Nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej”. Kandydatów do nagrody mogą wysuwać instytucje, organizacje społeczne i naukowe oraz osoby fizyczne. Wyróżnienie „Kustosz Pamięci Narodowej” jest przyznawane za osiągnięcia na polu upamiętniania historii narodu polskiego w latach 1939-1989 oraz działania zgodne z celami Instytutu Pamięci Narodowej.

Laureatów wyłania Kapituła Nagrody, na której czele stoi prezes IPN. Nagroda ma przywrócić szacunek dla narodowej przeszłości, chronić wartości, dzięki którym Polska przetrwała przez lata zniewolenia. Wicedyrektor Biura Prezesa IPN, Adam Stefan Lewandowski, zachęca do nadsyłania zgłoszeń. Wskazuje, że wyróżnienie ma charakter honorowy.

 Nagroda trafia do osób, które upamiętniają najnowszą historię Polski, działając indywidualnie, ale też w organizacjach. Te podmioty i organizacje pozarządowe również otrzymują nagrodę. Wśród ponad stu laureatów znajdziemy takie organizacje społeczne i kombatanckie, jak Związek Sybiraków, ale również takie osoby jak Wojciech Ziębiński czy gen. Elżbieta Zawacka ps. „Zo”. To są osoby, które zapisały się wielkimi zgłoskami w najnowszej historii Polski, ale także takie, które działały na rzecz upamiętnienia najnowszej Polski – wyjaśnia Adam Stefan Lewandowski.

Kandydatury można zgłaszać do 25 lutego drogą elektroniczną poprzez formularz dostępny na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej.

Znadniemna.pl za IPN

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content