HomeSportLekkoatletka z Białorusi wicemistrzynią Polski w biegu na 60 metrów!

Lekkoatletka z Białorusi wicemistrzynią Polski w biegu na 60 metrów!

Kryscina Cimanowska, uciekinierka z Białorusi, a od zeszłego roku – oficjalna reprezentantka Polski w lekkoatletycznym sprincie, zdobyła srebro  w biegu na 60 metrów podczas Halowych Mistrzostw Polski, które odbyły się w miniony weekend w Toruniu.

Najkrótszy z lekkoatletycznych dystansów polska reprezentantka rodem z Białorusi pokonała z wynikiem 7,25 sekundy, ustępując palmę pierwszeństwa jedynie ośmiokrotnej mistrzyni kraju i rekordzistce Polski na tym dystansie Ewie Swobodzie (wynik – 7,05 sek.).

Dla Krysciny był to już drugi występ na lekkoatletycznych mistrzostwach Polski w hali.  Na poprzednich  mistrzostwach w 2023 roku, lekkoatletka również zdobyła „srebro” w biegu na 60 metrów, ustępując tegorocznej triumfatorce.

Wyniki Krysciny Cimanowskiej, stabilnie plasujące ją w światowej czołówce lekkoatletycznego  sprintu kobiet, świadczą  o tym, że biegaczka bardzo dobrze zaadaptowała się w Polsce po wymuszonej ucieczce, wywołanej incydentem z władzami sportowymi Białorusi, które bezprawnie odsunęły ją w 2021 roku od startów w trakcie Olimpiady w Tokio i chciały niezwłocznie wysłać do domu, po tym jak atletka pozwoliła sobie na krytykę przełożonych w mediach społecznościowych .

Według samej Krysciny,  gdyby wówczas się poddała i wróciła na Białoruś, to w kraju groziłoby jej przymusowe leczenie psychiatryczne oraz wymuszano by na niej publiczne przeprosiny za niesubordynację oraz wyznanie poparcia dla panującej w kraju dyktatury Aleksandra Łukaszenki.

Na szczęście, dzięki wysiłkom polskiego MSZ i Ambasady RP w Tokio, lekkoatletka, jeszcze przed zakończeniem Olimpiady otrzymała polską wizę humanitarną i została ewakuowana z Tokio do Warszawy, gdzie została ciepło powitana przez polskie władze sportowe i z empatią przyjęta przez środowisko lekkoatletyczne.  Sprawiło to, iż Kryscina Cimanowska bardzo szybko zaczęła odzyskiwać szczytową formę sportową, po roku pobytu w Polsce otrzymała obywatelstwo RP, a od połowy ubiegłego roku ma prawo reprezentowania Polski w międzynarodowych turniejach lekkoatletycznych.

Najlepszym osiągnięciem Krysciny Cimanowskiej jako polskiej lekkoatletki jest ubiegłoroczne piąte miejsce Lekkoatletycznych Mistrzostw Świata w Budapeszcie,  które Białorusinka wywalczyła w składzie  polskiej sztafety na dystansie  4×100 metrów.

Znadniemna.pl na podstawie Telegram inicjatywy Karta ’97,  na zdjęciu: Kryscina Cimanowska ze srebrnym medalem tegorocznych Halowych Mistrzostw Polski w Toruniu,  fot.: t.me/charter97_org/