HomeRezerwowaMściwy Łukaszenka. W ciągu roku – 2580 spraw karnych za „ekstremizm” w samym Mińsku

Mściwy Łukaszenka. W ciągu roku – 2580 spraw karnych za „ekstremizm” w samym Mińsku

W ciągu minionego roku tylko w Mińsku wszczęto 2580 spraw karnych za „ekstremizm”. Wszystkie są związane z udziałem w protestach powyborczych w 2020 roku –  taką statystykę, powołując się na dane Komitetu Śledczego Białorusi, opublikował  portal Radia Swaboda (Radia Wolna Europa).

Liczbę wszczętych spraw karnych ujawniła w mediach państwowych rzeczniczka mińskiego Zarządu Komitetu Śledczego Kaciaryna Harlinska.

Według niej 1003 osoby zostały uznane za podejrzane o „poważne naruszenie porządku publicznego”, ponad tysiąc spraw wszczęto z powodu „znieważenia” Aleksandra Łukaszenki oraz pracowników białoruskich struktur siłowych.

Kolejny artykuł, z którego najczęściej wszczynane są sprawy polityczne to  art. 130 Kodeksu Karnego Białorusi – „wzniecanie wrogości społecznej” – z którego na 8 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze skazany został m.in. nasz kolega, dziennikarz i działacz polskiej mniejszości narodowej na Białorusi Andrzej Poczobut.

Według danych Centrum Praw Człowieka „Wiasna” już w styczniu br. na Białorusi w sprawach politycznych skazano co najmniej 120 osób – 93 mężczyzn i 27 kobiet. Najwięcej wyroków – 70 – zapadło w stolicy kraju – Mińsku.

 Znadniemna.pl na podstawie Svaboda.org/PAP, na zdjęciu: 2020 rok. Pacyfikowany przez milicjantów protest kobiet w stolicy Białorusi – Mińsku, fot.: Belapan  

Najnowsze komentarze

  • za te rezimy na wschodzie zachod sie wezmie oj wezmie

Skomentuj

Skip to content