HomeBiałoruśZawieszono udział Białorusi w międzynarodowych turniejach hokejowych. W Zimowej Olimpiadzie 2026 – też

Zawieszono udział Białorusi w międzynarodowych turniejach hokejowych. W Zimowej Olimpiadzie 2026 – też

Stanowisko władz Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie (IIHF) w sprawie występów reprezentacji Rosji i Białorusi na najbliższych turniejach międzynarodowych pod jej auspicjami pozostaje niezmienne. Poinformował o tym wczoraj, 12 lutego, zarząd IIHF.

Decyzja o dalszym zawieszeniu reprezentacji Rosji i Białorusi w rozgrywkach narodowych zapadła podczas poniedziałkowego zebrania rady Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie. Prezydium IIHF, jak co roku, rozpatrzył aspekt przywrócenia reprezentacji Rosji i Białorusi do turniejów pod egidą federacji.

Hokejowe federacje obu krajów nie występują w zawodach międzynarodowych od 2022 roku, czyli od chwili, kiedy Rosja przy wsparciu Białorusi militarnie zaatakowała terytorium Ukrainy.

– Po wnikliwej analizie wszystkich przesłanek, rada federacji stwierdza, że nie jest jeszcze bezpieczne, aby reprezentacje Rosji i Białorusi mogły zostać przywrócone do rozgrywek IIHF. Rosja i Białoruś nie może zatem wystąpić na imprezach w nadchodzącym sezonie 2024/25. Ta decyzja ma również zastosowanie w przypadku reprezentacji Białorusi, która nie może wystąpić na turnieju kwalifikacji olimpijskich w sierpniu 2024 roku – czytamy w oficjalnym stanowisku federacji, opublikowanym w na stronie internetowej IIHF.

Z oficjalnie publikowanych komunikatów Nie jest jasne, w jaki sposób zostanie wyłoniony zastępca Białorusi w turnieju kwalifikacyjnym do Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się we Włoszech w 2026 roku.

A co potem? Rada IIHF zapewnia, że podobnie jak przedtem „będzie stale monitorować sytuację i ostateczną decyzję o przywróceniu reprezentacji Rosji i Białorusi do rozgrywek w sezonie 2025/26 podejmie maksymalnie w maju 2025 roku, podczas spotkania na corocznym kongresie IIHF”.

Ta decyzja oznacza wykluczenie Białorusi z najbliższych Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Nie jest pewny natomiast los na igrzyskach reprezentacji Rosji, który poznamy wraz z decyzją IIHF odnośnie sezonu 2025/26.

 Znadniemna.pl  za IIHF.COM, fot: president.gov.by

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content