HomeBiałoruśLiczba autobusów przekraczających granicę białorusko-litewską może zmniejszyć się o połowę

Liczba autobusów przekraczających granicę białorusko-litewską może zmniejszyć się o połowę

Litwa zamierza zmniejszyć o połowę liczbę zezwoleń na przewóz pasażerów pomiędzy Litwą a Białorusią. Jest to powiązane ze wzrostem przepływu osób przekraczających granicę i naruszeniami, wykrywanymi podczas kontroli przewoźników.

Według kierownika Litewskiej Administracji Bezpieczeństwa Transportu Geniusa Lukošiusa, po sprawdzeniu w ciągu ostatnich sześciu miesięcy ponad 60 autobusów przewożących ludzi na Białoruś, „tylko w oddzielnych przypadkach nie wykryto żadnych naruszeń”.

– W przypadku 64 kontroli wykryliśmy 25 naruszeń dotyczących braku wymaganego zezwolenia na wyjazd – dodał.

Za podobne wykroczenia przyznawane są kary grzywny w wysokości od 2,5 tys. do 3 tys. euro. Za powtarzające się wykroczenia – od 3 tys. do 3,5 tys. euro.

Obecnie między Litwą a Białorusią funkcjonuje 58 połączeń autobusowych.

Przypomnijmy, że 6 lutego Komisja Bezpieczeństwa Narodowego (NSK) rządu Litwy zaproponowała zamknięcie dwóch kolejnych przejść granicznych z Białorusią – w Ławaryszkach (rejon wileński) i Rajgródzie (Druskieniki). Propozycja miała na celu ograniczenie zagrożeń, związanych ze wzmożonymi przepływami tranzytowymi przez Litwę z Białorusi, działalnością służb wywiadowczych i bezpieczeństwa państwa sąsiedniego oraz kontrolą transportu towarów sankcjonowanych, a także przemytu.

 Znadniemna.pl za LRT.lt, fot.: obzor.lt

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content