HomeBiałoruśOświadczenie MSZ RP w pierwszą rocznicę skazania Andrzeja Poczobuta

Oświadczenie MSZ RP w pierwszą rocznicę skazania Andrzeja Poczobuta

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej wydało dzisiaj- w pierwszą rocznicę skazania przez reżim Łukaszenki Andrzeja Poczobuta, działacza polskiej mniejszości narodowej na Białorusi i korespondenta polskich mediów w tym kraju – specjalne oświadczenie.

Resort potwierdza w nim, że uwolnienie Polaka pozostaje sprawą priorytetową dla MSZ RP.

Treść Oświadczenia została opublikowana na stronie MSZ w serwisie internetowym rządu GOV.PL. Czytamy w nim:

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP stanowczo sprzeciwia się wykorzystywaniu Polaków na Białorusi jako zakładników władz w Mińsku i ponawia apel o natychmiastowe, bezwarunkowe uwolnienie i oczyszczenie z zarzutów Andrzeja Poczobuta oraz innych więźniów politycznych. Aresztowany w marcu 2021 r., a następnie skazany w pokazowym procesie 8 lutego 2023 r. Poczobut stał się symbolem bezprecedensowych represji, ale też walki o prawa do kultywowania tradycji przodków, nauki języka polskiego oraz ochrony miejsc pamięci i pielęgnowania historycznego, wspólnego dla Polski i Białorusi dziedzictwa. Jego sprawa jest dowodem na jednoznacznie konfrontacyjną postawę Mińska i wskazuje na chęć dążenia do dalszej degradacji wzajemnych relacji. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie wzywa władze białoruskie do respektowania prawa międzynarodowego i umów bilateralnych w zakresie ochrony praw mniejszości narodowych”.

Resort dyplomacji zwraca także uwagę, iż „skala represji reżimu wobec własnych obywateli po sfałszowanych wyborach w sierpniu 2020 r. wciąż przybiera na sile. Obecnie w białoruskich więzieniach i aresztach przebywają tysiące niewinnych ludzi a ponad 1400 z nich to osoby uznane za więźniów politycznych”.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych konstatuje ponadto, że „przemoc reżimu A. Łukaszenki spowodowała falę uchodźstwa Białorusinów”. Wskutek tego, jak podkreślają polscy dyplomaci, w „latach 2020-2023 – tysiące obywateli Białorusi zostało zmuszonych do wyjazdu z kraju, w tym znacznej mierze do Polski”.

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych upomina się o uwolnienie i oczyszczenie z zarzutów wszystkich więźniów politycznych oraz natychmiastowe zatrzymanie represji na Białorusi” – czytamy w Oświadczeniu MSZ RP.

 Znadniemna.pl za Gov.pl, na zdjęciu: Andrzej Poczobut podczas ogłoszenia wyroku w Grodzieńskim Sądzie Obwodowym 8 lutego 2023 roku, fot.: Belta.by

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content