HomeBiałoruśPE nawołuje do ostrzejszych sankcji wobec reżimu Łukaszenki za łamanie praw człowieka

PE nawołuje do ostrzejszych sankcji wobec reżimu Łukaszenki za łamanie praw człowieka

W czwartek, 8 lutego, podczas sesji plenarnej w Strasburgu, Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której eurodeputowani zaapelowali do państw członkowskich  Unii Europejskiej o nałożenie mocniejszych sankcji na władze Białorusi za łamanie praw człowieka.

Deputowani do Parlamentu Europejskiego zdecydowanie potępili niedawną falę masowych aresztowań na Białorusi i wezwali reżim Alaksandra Łukaszenki do zaprzestania represji, przypominając mu o jego zobowiązaniach międzynarodowych. Parlament opowiedział się za natychmiastowym, bezwarunkowym uwolnieniem i wypłaceniem zadośćuczynienia ponad 1400 więźniom politycznym, a także ich rodzinom i innym arbitralnie przetrzymywanym osobom.

Parlament wezwał też państwa UE i społeczność międzynarodową, aby nie uznawały wyników „wyborów” parlamentarnych i lokalnych na Białorusi ze względu na brak przejrzystości, wolności i uczciwości podczas tych głosowań. Europosłowie chcą, aby szef dyplomacji UE Josep Borrell i państwa członkowskie nałożyły silniejsze sankcje na reżim w Mińsku oraz osoby odpowiedzialne za poważne naruszenia praw człowieka.

Podkreślono, że ofiary reżimu potrzebują wsparcia za pośrednictwem specjalnych instrumentów, umożliwiających im uzyskanie unijnych wiz i zezwoleń na pobyt.

Rezolucja została przyjęta 459 głosami za, przy 14 głosach przeciw i 33 wstrzymujących się.

Znadniemna.pl za WNP.pl/PAP, fot.: Shutterstock

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content