HomeSpołeczeństwoApel o objęcie sankcjami białoruskich producentów soli, wspierających reżim Łukaszenki

Apel o objęcie sankcjami białoruskich producentów soli, wspierających reżim Łukaszenki

Polska Grupa CIECH S.A., będąca jednym z największych graczy na międzynarodowym rynku producentów soli i produktów pochodnych, w porozumieniu z Polską Izbą Przemysłu Chemicznego (PIPC) zwróciła się do Ministra Rozwoju i Technologii RP o podjęcie skutecznych działań w obszarze sankcji na krajowym i unijnym rynku soli.

Treść wezwania publikuje strona internetowa PIPC.

Według autorów apelu „sól warzona oraz kamienna, w przeciwieństwie do innych grup towarów, nie jest objęta obecnie sankcjami”.

Autorzy wezwania proponują zatem objęcie sankcjami białoruskich producentów soli. Tym bardziej, że jak wskazują, podczas spotkania w Ministerstwie Rozwoju i Technologii (MRiT) „wspierani przez PIPC przedstawiciele branży solnej, podkreślali konieczność realnego osłabienia białoruskiego biznesu solnego, ze względu na jego aktywne wpieranie tamtejszego reżimu”.

„Wątpliwości budzi przede wszystkim działalność dwóch głównych białoruskich producentów soli warzonej, stanowiących własność białoruskiego Skarbu Państwa, którzy wzmacniają reżim na Białorusi dzięki przychodom i zyskom uzyskiwanym ze sprzedaży soli do Polski i innych krajów UE. Jedna ze spółek jest objęta sankcjami jako osoba prawna, z kolei w skład organów korporacyjnych drugiej spółki wchodzą osoby objęte unijnymi sankcjami na poziomie indywidualnym – piszą autorzy petycji i przypominają, że w opinii reprezentantów organizacji uczestniczących w spotkaniu w MRiT, obydwie wyżej wspomniane spółki powinny zostać uznane za podmioty finansujące działalność państwa białoruskiego, co w konsekwencji powinno skutkować nałożeniem nań sankcji na poziomie krajowym i europejskim”.

Znadniemna.pl na podstawie pipc.org.pl, fot.: Shutterstock

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content