HomeBiałoruśKGB Białorusi uznał Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ) za formację ekstremistyczną

KGB Białorusi uznał Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ) za formację ekstremistyczną

Zdelegalizowane przez reżim Łukaszenki Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy zostało wpisane przez KGB Białorusi na listę formacji ekstremistycznych. O nowym statusie dziennikarskiej organizacji z jej wiceprzewodniczącym Barysam Hareckim rozmawiał „Biełsat”.

Według Hareckiego, pomimo uznania za formację ekstremistyczną, BAŻ nie zaprzestanie swojej działalności i będzie kontynuowała pracę na rzecz wspierania niezależnych białoruskich dziennikarzy, niezależnie od tego w jakim kraju są zmuszeni pracować.

„Takie decyzję (jak ta podjęta przez KGB – red. ), niestety, jeszcze bardziej komplikują pracę przebywających na Białorusi niezależnych dziennikarzy, gdyż robią ją jeszcze bardziej niebezpieczną i wywołują poczucie strachu w środowisku ludzi związanych z mediami. W obecnej sytuacji na pewno nikt, kto znajduje się na Białorusi, nie powinien publicznie nazywać siebie przedstawicielem, czy członkiem BAŻ” – uważa Barys Harecki.

Wiceszef BAŻ dodaje, że kierownictwo organizacji wyjechało z Białorusi jeszcze w 2021 roku. Pozwala to na kontynuowanie działalności mimo tego, że w tym samym 2021 roku reżim Łukaszenki oficjalnie zlikwidował Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy.

Barys Harecki przyznał, że dla niego i jego kolegów nadanie BAŻ „statusu formacji ekstremistycznej”, nie stało się zaskoczeniem. „Spodziewaliśmy się, że wcześniej, czy później nas to spotka” – zaznaczył.

Na sporządzanej przez KGB liście formacji ekstremistycznych wcześniej znalazła się większość informujących o sytuacji  na Białorusi niezależnych mediów, blogów, a nawet czatów internetowych oraz kont użytkowników mediów społecznościowych.

Portal Znadniemna.pl, na przykład, został uznany za „formację ekstremistyczną” dwukrotnie (drugi raz ten status nadano „lusterku” portalu – glosznadniemna.pl).

Redaktorzy mediów ZPB są ponadto członkami Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, co z punktu widzenia KGB powinno oznaczać, iż są niepoprawnymi ekstremistami-recydywistami.

Legitymacja członka BAŻ – redaktora naczelnego portalu Znadniemna.pl Andrzeja Pisalnika

Członkiem BAŻ jest także nasz kolega Andrzej Poczobut, skazany na 8 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze między innymi za pisanie prawdy o panującym obecnie na Białorusi dyktatorskim reżimie.

BAŻ jest organizacją liczącą ponad 1300 dziennikarzy, wyznających zasadę poszanowania wolności słowa i wzorujący się w swojej pracy na standardach etyki zawodowej, wypracowanych przez międzynarodową społeczność dziennikarską.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content