HomeBiałoruśŁukaszenkowscy bezbożnicy zamalowali fresk „Cud nad Wisłą” w kościele w Sołach

Łukaszenkowscy bezbożnicy zamalowali fresk „Cud nad Wisłą” w kościele w Sołach

Fresk „Cud nad Wisłą”, który  w latach 20. minionego stulecia namalowano w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Sołach na Grodzieńszczyźnie, został zamalowany na rozkaz łukaszenkowskich ideologów. Zdjęcia barbażyńskiej  akcji niszczenia zdobiącego świątynię obrazu zamieścił na Facebooku użytkownik z Białorusi Witek Korybut-Daszkiewicz.

„W Sołach, w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej, tak samo jak za komunistów, znowu zamalowano słynny fresk na cześć Cudu nad Wisłą”  – tymi słowami skomentował internauta opublikowane zdjęcia barbarzyńskiej akcji niszczenia obrazu.

Zamalowany już drugi raz w historii świątyni w Sołach fresk powstał  w latach 20. ubiegłego stulecia i przedstawia scenę rozgromienia bolszewików przez Wojsko Polskie pod Ossowem 15 sierpnia 1920 roku. W centrum kompozycji jest przedstawiona postać księdza Ignacego Skorupki, który poległ w tej bitwie. Po II wojnie światowej, kiedy Soły znalazły się w granicach komunistycznej Białorusi fresk został zamalowany. Po upadku Związku Sowieckiego z inicjatywy miejscowej wspólnoty katolickiej obraz odrestaurowano i poświęcono.

Scena „Cudu nad Wisłą”  w kościele w Sołach zwróciła na siebie uwagę łukaszenkowskich bezbożników w związku z prowadzoną na Białorusi kampanią niszczenia śladów polskości i polskiego dziedzictwa. Białoruska telewizja państwowa w propagandowych reportażach twierdziła, że  umieszczony na ścianie świątyni w Sołach obraz „nawołuje do podżegania do nienawiści narodowej i religijnej”, a obecność takiego fresku w kościele sugeruje, że „poszczególnym duchownym nie zależy na ratowaniu duszy, ale na zwróceniu zachodniej części Białorusi Polsce”.

Kuriozalność zarzutów pozwalała mieć nadzieję na to, że nikt przy zdrowych zmysłach nie odważy się podnieść ręki na obraz, zdobiący wnętrze świątyni. Jak widać na zdjęciach, znaleźli się jednak „śmiałkowie”, którzy na rozkaz bezbożnej władzy fresk zamalowali.

Dwaj „śmiałkowie” szykują się do popełnienia aktu świętokradztwa

Współcześni barbarzyńcy na rozkaz władz zamalowują fresk „Cud nad Wisłą” w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Sołach

Tak wygląda wnętrze kościoła w Sołach po barbarzyńskiej akcji łukaszenkowców

 Znadniemna.pl na podst. facebook.com

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content