HomeBiałoruśWyrok na Andrzeja Poczobuta: 8 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze

Wyrok na Andrzeja Poczobuta: 8 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze

Łukaszenkowska marionetka w Grodzieńskim Sądzie Obwodowym „sędzia” Dzmitryj Bubieńczyk ogłosił dzisiaj wyrok na Andrzeja Poczobuta, dziennikarza i działacza polskiej mniejszości narodowej na Białorusi. Nasz kolega został skazany na 8 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

Andrzej został niesłusznie oskarżony o „działania skierowane na wyrządzenie szkody interesom narodowym Republiki Białorusi” oraz o „podżeganie do nienawiści i waśni na tle rasowym, narodowym religijnym, socjalnym bądź innym. Z uwagi na to, że proces dziennikarza odbywał się za zamkniętymi drzwiami żaden niezależny obserwator nie potrafi ocenić zasadność przedstawionych Andrzejowi zarzutów.

Andrzej Poczobut podczas ogłaszania wyroku, fot.: belta.by

Opinia publiczna w Polsce, a także środowiska demokratyczne na Białorusi, są przekonane, że zarzuty na podstawie których skazany został Andrzej Poczobut nie mają niczego wspólnego z rzeczywistością.

Reputacji dzielnego Polaka nie nadwyrężyły próby jego dyskredytacji, podejmowane jeszcze przed ogłoszeniem wyroku przez łukaszenkowskie media propagandowe.

Proces Andrzeja Poczobuta przypominał procesy powojennych bohaterów walk o wolność i niepodległość Polski oraz obrońców polskiej ludności na terenach II Rzeczypospolitej, zajętych przez Sowietów w 1939 roku i leżących w granicach współczesnej Białorusi. Tej tematyce skazany dziennikarz poświęcił wiele artykułów, publikowanych  zarówno w mediach polskich, jak też białoruskich.

– To współczesny Żołnierz Niezłomny, którego my wszyscy, a zwłaszcza młode pokolenie powinno naśladować – mówiła o Andrzeju Poczobucie podczas otwarcia  w Sejmie RP wystawy pt. „Andrzej Poczobut. Prześladowany za POLSKOSC!” wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, apelując do władz RP oraz białoruskich środowisk demokratycznych, których reprezentanci byli obecni na wernisażu wystawy, o utworzenie tzw. „Listy Poczobuta”, która będzie dokumentować oprawców i prześladowców naszego rodaka oraz sługusów reżimu prześladujących na Białorusi tych wszystkich, którzy walczą z prorosyjskim reżimem Aleksandra Łukaszenki.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content