HomeSpołeczeństwoZmarł Tadeusz Chwiedź, były wieloletni prezes zarządu głównego Związku Sybiraków

Zmarł Tadeusz Chwiedź, były wieloletni prezes zarządu głównego Związku Sybiraków

W wieku 87 lat zmarł były wieloletni prezes zarządu Głównego Związku Sybiraków Tadeusz Chwiedź – poinformowali w środę w mediach społecznościowych wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Informację potwierdziło również PAP biuro prasowe prezydenta Białegostoku.

„Z wielkim żalem przyjęliśmy dziś informację o odejściu wielkiego przyjaciela naszego muzeum, Tadeusza Chwiedzia, Sybiraka, wieloletniego Prezesa Zarządu Głównego Związku Sybiraków” – napisało Muzeum Pamięci Sybiru.

Placówka przypomniała we wpisie kondolencyjnym, że Tadeusz Chwiedź urodził się 18 lutego 1935 roku w Białymstoku. „W 1940 roku został deportowany do Kazachstanu z mamą i siostrą” – przypomina muzeum. Wrócił ze zsyłki w kwietniu 1946 r.

„Po powrocie do kraju podjął naukę. W 1953 r. ukończył Technikum Mechaniczne, następnie studia techniczne w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Białymstoku. Na podstawie nakazu pracy podjął zatrudnienie w przemyśle terenowym i gospodarce komunalnej” – relacjonuje muzeum.

Placówka podkreśliła, że Tadeusz Chwiedź działał w Związku Sybiraków i na rzecz środowiska sybirackiego przez kilkadziesiąt lat.

„W latach 2002-2006 pełnił funkcję I Zastępcy Prezesa Zarządu Głównego Związku Sybiraków, w latach 2006-2015 był Prezesem Zarządu Głównego Związku Sybiraków. Od 30 maja 1998 r. do chwili śmierci piastował stanowisko Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Sybiraków w Białymstoku. Od 2002 r. pełnił także funkcję Przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych w Białymstoku” – podało Muzeum Pamięci Sybiru.

Podkreślono, że „wielkim dziełem” Tadeusza Chwiedzia był organizowany przez wiele lat w Białymstoku Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru w Białymstoku. Był jego pomysłodawcą, organizatorem przez wiele lar.

„Inicjatywa ta przez blisko dwie dekady gromadziła co roku przedstawicieli środowisk sybirackich i kombatantów z całego świata” – podkreśliło muzeum. Zaznaczyło, że prezes Chwiedź popularyzował wiedzę o Sybirze także w książkach, opracowaniach historycznych.

Muzeum przypomniało także, że za swoją działalność społeczną Tadeusz Chwiedź był wielokrotnie nagradzany m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, medalem Pro Bono Poloniae przyznanym przez Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. „Uhonorowany wieloma odznaczeniami, w tym medalami i odznakami kombatanckimi, w 2010 r. wyróżniony został Nagrodą Honorową +Świadek Historii+” – przypomniało muzeum.

Muzeum Pamięci Sybiru podkreśliło także, że Tadeusz Chwiedź był „wielkim orędownikiem” powstania tej placówki i wspierał ją. W 2019 r. Tadeusz Chwiedź dostał tytuł Przyjaciela Muzeum Pamięci Sybiru.

Informację o śmierci Tadeusza Chwiedzia podał i kondolencje złożył w mediach społecznościowych wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Znadniemna.pl za PAP/Fot.: Monika Kalicka/Polskie Radio Białystok

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content