HomeBiałoruśBAŻ: proces Andrzeja Poczobuta ma się rozpocząć 16 stycznia

BAŻ: proces Andrzeja Poczobuta ma się rozpocząć 16 stycznia

Proces dziennikarza i działacza Związku Polaków na Białorusi Andrzeja Poczobuta nie rozpocznie się 9 stycznia. Został kolejny raz przełożony i teraz ma się rozpocząć 16 stycznia w Grodzieńskim Sądzie Obwodowym – poinformowało, powołując się na własne źródła, Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ).

28 grudnia BAŻ poinformowało, że proces Poczobuta ma się rozpocząć 9 stycznia 2023 roku. Nie podano wówczas przyczyny dlaczego nie odbył się wcześniejszy proces, który był zaplanowany na 28 listopada.

Andrzej Poczobut, grodzieński dziennikarz i członek zarządu Związku Polaków na Białorusi, jest więziony od prawie dwóch lat. Został zatrzymany w marcu 2021 roku. Władze w Mińsku wysunęły wobec niego oskarżenia o „wzniecanie wrogości” i nawoływanie do sankcji.

Białoruskie środowiska obrońców praw człowieka, władze Polski i społeczność międzynarodowa uważają sprawy karne wobec przedstawicieli polskiej mniejszości za „motywowane politycznie” i pokazowe represje, które wpisują się w falę ataków na społeczeństwo obywatelskie na Białorusi i wolność słowa. W październiku 2022 roku Poczobuta wpisano na białoruską „listę terrorystów”.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content