HomeBiałoruśBilans antypolskiej kampanii na Białorusi

Bilans antypolskiej kampanii na Białorusi

Co najmniej kilkanaście polskich cmentarzy wojskowych i miejsc pamięci na Białorusi zostało w tym roku zniszczonych, najwyraźniej na polecenie tamtejszych władz. – To część antypolskiej kampanii – mówi politolog Walery Karbalewicz.

– Niszczenie cmentarzy i miejsc pamięci to nie jest odosobniona kwestia, ale element całego kompleksu działań antypolskich ze strony władz białoruskich – mówi białoruski politolog Walery Karbalewicz.

Latem przyszła informacja z Mikuliszek w obwodzie grodzieńskim, gdzie zrównana z ziemią została kwatera żołnierzy AK poległych w 1944 roku.

Na miejscu kwatery, jak informował portal Znadniemna.pl, został tylko pusty plac ziemi, z wyrównaną powierzchnią. Wcześniej stały tam rzędy krzyży i kamień z wkomponowanym krzyżem i tablicą z napisem: „Żołnierzom III i VI Brygady Armii Krajowej Okręgu Wileńskiego poległym w 1944 roku”.

Walka z polskością 

W Mikuliszkach chowano AK-owców zarówno przed, jak i po operacji „Ostra Brama”, której celem było odbicie Wilna z rąk niemieckich. Na większości krzyży można było odczytać imiona i nazwiska żołnierzy.

Później pojawiały się kolejne doniesienia o aktach wandalizmu lub całkowitym zniszczeniu miejsc pochówku i upamiętnień, m.in. z Jodkowicz, Wołkowyska, Kaczyc, Stryjówki, Surkont, Piaskowców, Plebaniszek. Smutny bilans roku zamknęło zdewastowanie Krzyża Katyńskiego na cmentarzu wojskowym w Grodnie. „Z płyty pomnika zostały wyrwane trzy pamiątkowe tablice w językach polskim i białoruskim” – poinformował na Facebooku wiceprezes Związku Polaków na Białorusi Marek Zaniewski.

„Krzyż Katyński jest miejscem symbolicznym, bardzo ważnym dla Polaków z Grodna i Grodzieńszczyzny. Niestety nadal trwa walka z polskością na Białorusi. Mniejszość narodowa, miejsca pamięci, groby żołnierzy, szkolnictwo, oświata – wszystko, co polskie, jest dzisiaj uważane przez władze Białorusi za wrogi element” – napisał Zaniewski w mediach społecznościowych.

AK jest zrównywana z nazistami 

Władze RP potępiły te działania Mińska, nazywając je „aktami bestialstwa”, barbarzyństwem i niewytłumaczalnym podważeniem wzajemnych zobowiązań Polski i Białorusi w zakresie ochrony miejsc pamięci. Rzecznik MSZ Łukasz Jasina oceniał, że ofiarami białoruskiego reżimu są zarówno żywi, jak i martwi Polacy. Jednocześnie MSZ podkreśla, że ze względu na sytuację polityczną i bezpieczeństwa na Białorusi polscy dyplomaci dokumentują zdarzenia, ale mają ograniczone możliwości sprawowania opieki nad miejscami pamięci. Polska kierowała do strony białoruskiej protesty, apelując o przestrzeganie wzajemnych zobowiązań.

Walery Karbalewicz, mówiąc o polityce władz białoruskich, zwraca uwagę na wiele działań o charakterze antypolskim. – To m.in. wprowadzenie nowego święta Dnia Jedności Narodowej 17 września (w rocznicę agresji ZSRS na Polskę), pogrom Związku Polaków na Białorusi, pretensje czy wręcz naciski wobec Kościoła katolickiego. To także propagandowa kampania tzw. walki z „rehabilitacją nazizmu”, w której Armia Krajowa jest zrównywana z nazistami. W końcu są to stwierdzenia o rzekomych planach Polski napaści na Białoruś i zajęcia jej zachodnich terytoriów – mówi politolog.

Karbalewicz ocenia, że „są to działania świadome i celowe, które mają – w rozumieniu władz – przyczynić się do sformowania białoruskiego nacjonalizmu w wariancie łukaszenkowskim”.

– Skonsolidować społeczeństwo wokół wodza najłatwiej na idei nacjonalizmu. Na całej przestrzeni poradzieckiej i posocjalistycznej nacjonalizm opierał się na hasłach antyrosyjskich, dążeniu do oddzielenia się od ZSRS, wyjściu spod wpływu Rosji. Łukaszenka próbuje swój wariant białoruskiego nacjonalizmu budować w wariancie antypolskim – wnioskuje rozmówca.

Więzienie za „wzniecania nienawiści” 

– Trwa cała kampania, chociaż wydaje mi się, że ona nie będzie skuteczna, a zrobić z Polski wroga będzie trudno. Trudno jest jednak ocenić skuteczność tych działań bez badań socjologicznych – zaznacza.

„Nie po raz pierwszy niszczone są polskie cmentarze” – te słowa napisał w jednym z listów Andrzej Poczobut, działacz ZPB i dziennikarz, który od marca ubiegłego roku przebywa w białoruskim areszcie pod sfingowanymi zarzutami „wzniecania nienawiści”.

„Słyszałem o Surkontach, tak naprawdę toostatni strzał, więcej już nie ma nic, by nastąpić na polski odcisk. Żołnierze leżeli bez krzyża przez 50 lat (w czasach ZSRS – red.), oni są przyzwyczajeni. A pamięć o Surkontach, o żołnierzach, tylko dzięki temu się umocni zarówno na Białorusi, jak i na całym świecie” – pisał Poczobut. Fragment listu opublikowała jego żona Oksana Poczobut.

Wojskowy cmentarz w Surkontach to miejsce, gdzie pochówek znalazło 35 żołnierzy AK i ich dowódca, podpułkownik Maciej Kalenkiewicz „Kotwicz”. To właśnie on kierował oddziałem AK, który 21 sierpnia 1944 roku stawił czoła 32 pułkowi wojsk wewnętrznych NKWD.

Znadniemna.pl/PAP

Najnowsze komentarze

 • Dziękujemy za opiekę nad grobami i miejscami pamięci.
  Wieczna pamięć i cześć żołnierzom AK!

 • Szanowni Polacy na Białorusi ! Wasz artykuł ,, Walka z Polskością ,, zakrawa na ironię w pełnym słowa znaczeniu ! A Wy z im walczycie ?! W artykule z dnia 04.01. 2023 rok jest wpisane zdanie > Pojawiły się doniesienia o ,, aktach wandalizmu ,, ! To jest wasza walka z narodem Wandalów , którzy są twórcami Państwa Polskiego ! A to co się dzieje na Białorusi – odnośnie Polaków jest niczym w porównaniu z tym co się dzieje z Wandalami w Polsce ! Bo tak – czy siak macie prawo mówić po polsku . A ta wasza walka jest równa bo was widać . A walka o tożsamość i godność Wandalów jest nie równa bo nas nie ,, widać ,, Termin znieważający Wandalów to ktoś z Polski wam podał ! Prof. Piotr Gliński , Małgorzata Kidawa-Błońska lub ktoś inny – ale na pewno był z sekty katolickiej Opus Dei ! Wandalowie przez utworzenie państwa dopuścili się do skrajnej diaspory – i dlatego nas nie widać – Ale my istniejemy – mimo nacisków z Warszawy ! I ,, Wandalowie , tworząc państwo przez zjednoczenie plemion słowiańskich pod jednym berłem – już tworzyliśmy tzw. ,, Naród ,, Ale na ludzkich zasadach bez niszczenia godności i tożsamości tych narodów – pełne poszanowanie ! ,, A obecnie w Polsce toczy się chyba najbardziej bandycki akt Ewaporacji Wandalów . Wandalowie państwo utworzyli jednocząc narody słowiańskie . Ale nazwa Polska powstała całkiem inaczej niż dotychczas myślałem ! To nie jest nazwa któregoś z plemion ! Bo plemienia o nazwie ,, Polanie ,, na terenach w dorzeczu Wisły i Odry nie było ! Sam myślałem że my zmieniliśmy nazwę , ale to nie prawda . Obecnie historia Polski jest sfałszowana , nawet przyjęcie chrześcijaństwa jest sfałszowane ! Ja od 2011 roku walczę o tożsamość i godność naszego ludu boją zdeptaliście – o czym świadczy zdanie które cytowałem ! A tak powstała nazwa,, Polska ,,To cytat z książki prof. Jerzy Strzelczyk ,, Wandalowie i ich afrykańskie państwo ,, wydanie 2005 rok .

  >> Prepozyt Gerhard był pierwszym , który dość mgliście występującą i wcześniej na określenie bądź to Awarów ( I Słowian naddunajskich ) , bądź Słowian Połabskich nazwę Wandalów odniósł do mieszkańców , dopiero się , kształtującego państwa Polan . Dodajmy ,, że uczona ,, ta nazwa została zapewne tym chętniej użyta , że – o ile wiadomo – w tym czasie nie była jeszcze znana nazwa ,, Polonii , Polani ,, ( Polska , Polanie ) . Która dopiero około 1000 roku pojawiła się w źródłach europejskich . Zachodziła zatem pilna potrzeba znalezienia jakiegoś terminu obejmującego całość ziem i mieszkańców nowego państwa <<< Tak się ma to Zbudowanie Państwa Polskiego . Nazwy narodów w państwie zostały na starych zasadach ! A ,, Polonia ,, ( Polska ) , to tylko dach , przykrywka .

 • Szanowni Polacy na Białorusi ! . To ,, Moja historia ,, >> Rok 1964 . W Polsce nagonka na Żydów . Dużo razy słyszę pod swoim adresem słowo ,, Żyd , Żydek ,, Nie rozumiałem tego miałem w tedy 10 lat . Koledzy mówili że mam nie polską inną urodę ! Ale gdy słyszę ,, Żydków należy tępić ,, powiedziałem w domu . A ojciec mówi – ,, Jacy z nas Żydzi skoro gestapowcy nas nie ruszali . ,, Rodzina matki również o takiej urodzie okupacje przetrwała . ,, A ja już byłem na samochodzie wywożącym ich do obozu , interwencja ojca i mnie zdjęto z samochodu ,, Pytam , czy była jakaś dyskusja z Niemcami – bo jesteśmy inni . ,, Nie , ojca przeprosili a ja dostałem cukierka od gestapowca który dał mnie na samochód ! ,, To mi się nie spodobało ! Ogarnął Olbrzymi Strach , bo jakąż mamy ,, Wadę ,, że Niemcy na mydło nas nie chcieli ! Strach trzymał dwa tygodnie , bo zadałem sobie pytanie . A może Niemcy coś o nas wiedzą , co uleciało nam z pamięci i historii ? I strach puścił natychmiast .

  Postanowiłem szukać tą wadę . W ustroju PRL na temat ludów w dorzeczu Wisły i Odry nic , zagmatwane lub wymazane – teraz wiem że z premedytacją ! Wiedziałem że tylko w publikacjach musze szukać – książki , gazety . Dopiero po zmianie ustroju w 1989 roku się zaczęło . W książce mecenasa Jacek Brunon Siwiński ,, Wczesne dzieje Polan ,, z 1990 roku . Opis >> Polanie różnili się od plemion które ich otaczały mieli śniade cery , kruczoczarne włosy i blondyni trafiali się rzadko . <<< Opis pasuje , z niego wiem że jesteśmy ,, Polanie ,, ale to nazwa słowiańska – opis nie pasował . Z miesięcznika ,, Wiedza i Życie ,, wydanie z 1995 roku wiem gdzie były siedziby Wandalów i Gotów ( Dwa narody ! ) . Były na terenach dzisiejszej Polski . Ale mapa z tego miesięcznika nie dawała odpowiedzi za względu na opis .

  To krótka historia narodów Wandalów i Gotów . Wandalowie przybyli w ,, 1 ,, wieku przed naszą erą ( szkoda że mapy nie mogę pokazać ! ) z Jutlandii w Danii . Odeszli w 395 roku , inwazja Hunów . Na ziemiach polskich szła w granicach prawego skrzydła – rzeka Prypeć , ( Częstochowa i Wrocław ) i tu się zatrzymała . Nie prawdą jest że Hunowie kontrolowali tereny aż do Bałtyku . Goci ( i Gepidzi ) przybyli na przełomie er . Ze Skandynawii ( Szwecja ) odeszli w trzecim wieku na wschód , do 290 roku już ich nie było ! Wiedziałem że naród , część , Alanów uchodziła przed Hunami ! Ze względu na opis – ,,Więc może ! ,, Zacząłem orientować się na Alanów . Ale w książce prof. Jerzy Strzelczyk , mapa , pokazuje drogę Alanów ! Szli południową strona Karpat , wzdłuż i w górę Dunaju i to była odpowiedź ! ,, Wada ,, której szukałem 43 lata , nazywa się ,, Wandalowie ,,

  Wandalowie dwa plemiona ,, Sillingowie i Hasdingowie ,, zostawiły grupy – które po klęsce Wandalów w Afryce i nachodzenie Słowian na przełomie 5 i 6 wieku naszej ery założyły własne państwa . Zawsze sądziłem że nazwy zmieniono ! Nie , nazwy nam zmieniono na ,, Ślężanie i Polanie ,, nie wiem kiedy ! ale my ich nie zmienialiśmy , świadczą o tym nazwy ludów słowiańskich na terenach polskich ! Wandalowie są germanami , i chodzi o to przez zmianę nazw aby wyglądało na słowiański rodowód państwa ! Obecne państwo to Germanie / Wandalowie i Słowianie różne plemiona . Obecnie w kraju toczy się chyba bardziej zbójecki czyn niż Holokaust Żydów – to Ewaporacja . Pierwsza Ewaporacja to Ewaporacja ludu Rusińskiego ,, Lędzian ,, Rusini mówili ,, Lachy ,, na Lędzian . Po wymazaniu Lędzian nazwę ,, Lachy ,, przeniesiono na cały kraj ! ( łacińskie ewaporo = zamieniam w parę . Dlatego Ewaporacja / wymazywanie . ) . Czy można się z tym godzić ? W celu Ewaporacji sfałszowano historie naszego pobytu w Rzymie w 455 roku , głosząc że miasto zdobyliśmy i zniszczyliśmy – To wszystko Kłamstwo !! Wymyślone przez sektę Opus Dei . Najgorsze jest to że tym zajmują się ludzie po Uniwersytetach Warszawski ( głównie ) i Jagielloński ! ( Profesorowie ! ) . Polacy postarajcie się o taki formularz aby zdjęcia można było przekazywać . Z poważaniem .

 • Szanowni Polacy na Białorusi , to fragment z książki profesora Aleksander Krawczuk , ,, Poczet cesarzy rzymskich ,, wydanie 1995 roku .
  >> Drugiego czerwca 455 roku Genzeryk wkroczył do miasta nie napotykając najmniejszej próby oporu . A przecież mury Rzymu imponowały swoim ogromem , były trudne do zdobycia . I nie brakowało w mieście broni , zapasów wszelkiego rodzaju . Roiło się w mieście od tysięcy i tysięcy ludzi . Gdyby mieszkańcy i wojsko wystąpili do walki , najeźdźcy znaleźliby się w bardzo kłopotliwej sytuacji , gdyż nie mogło być ich zbyt wielu , a mieliby trudności z zaopatrzeniem . Nim Genzeryk wszedł w bramy stolicy stanął prze jego obliczem Leon , biskup miasta . Tylko on , nie było bowiem żadnych władz , żadnych urzędników . Otrzymał uroczyste zapewnienie że nie będzie żadnych podpaleń i niepotrzebnego przelewu krwi . Przyrzeczenie to zostało w pełni dotrzymane , co stanowi samo przez się dowód jak zdyscyplinowane były oddziały Genzeryka i jak bardzo wzbudzał postrach wśród swoich ludzi . Nie powtórzyły się więc sceny potwornego chaosu groźnych pożarów i przypadkowych mordów z przed 45 lat kiedy do Rzymu wtargnęły hordy Wizygotów pod wodzą Alaryka . <<<

  Czy w tym cytacie jest coś aby można wyprodukować termin ,, wandalizm ,, ! A jest to klasyczny przykład dyscypliny , kultury i przyzwoitości , trzech nacji w Rzymie – Wandalów , Rzymian i Maurów , oni byli w składzie armii Genzeryka . W mieście byliśmy 14 dni i nocy – wystarczyła by iskra aby nikt z miasta nie wyszedł !! Owszem z pustymi rękami z miasta nie wyszliśmy , zabrano różne dzieła sztuki , artystów , jakichś ludzi z wyższych sfer . Cała armia Wandalów afrykańskich liczyła 15 000 – 17 000 tysięcy ludzi w tym było troche Alanów . I bardzo proszę aby termin ,, wandalizm ,, usunięto z wasego artykułu .

Skomentuj

Skip to content