HomeSpołeczeństwoJarosław Narkiewicz z ZPL nowym prezesem Rady Polonii Świata!

Jarosław Narkiewicz z ZPL nowym prezesem Rady Polonii Świata!

Zjazd Rady Polonii Świata (RPŚ), odbywający się w Wilnie w dniach 15-18 września z udziałem reprezentantów Związku Polaków na Białorusi – wiceprezesów ZPB Renaty Dziemiańczuk i Marka Zaniewskiego – w sobotę, 17 września, dokonał wyboru nowych władz organizacji, zrzeszającej podmioty polonijne z 44 krajów i sześciu kontynentów.

W głosowaniu na  nowego prezesa RPŚ wzięło udział 72 delegatów. Z 38 głosami poparcia wybory wygrał Jarosław Narkiewicz z Litwy. Jego rywalka w wyborach, dotychczasowa prezes RPŚ Teresa Berezowsky, uzyskała poparcie nieco mniejsze – 34 delegatów. Okolicznością, decydującą o ostatecznym wyniku głosowania, mogła być rezygnacja z kandydowania na stanowisko prezesa RPŚ przez prezydenta Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Tadeusza Pilata.

Delegaci Zjazdu RPŚ, fot.: M. Paszkowska/l24.lt

Zdejmując swoją kandydaturę z wyborów działacz polonijny wsparł kolegę z Litwy i właśnie to mogło zaważyć na uzyskaniu przez Jarosława Narkiewicza czterech głosów przewagi nad dotychczasową prezes RPŚ.

Jarosław Narkiewicz to wieloletni dyrektor polskiej szkoły w Szklarach (rejon trocki na Litwie), wieloletni poseł na Sejm Republiki Litewskiej z ramienia Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR), minister Transportu i Łączności RL w latach 2019 – 2020.

Obecnie pełni funkcje wiceprezesa ZPL i wiceprezesa AWPL – ZChR.

 Znadniemna.pl na podstawie l24.lt, na zdjęciu u góry: nowy prezes RPŚ Jarosław Narkiewicz, fot.: Alicja Kuklińska / Dziennik Związkowy

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content