HomeBiałoruśNa Białorusi powstały nowe zespoły wolontariackie „Płomyk”

Na Białorusi powstały nowe zespoły wolontariackie „Płomyk”

Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy AK  we współpracy ze Związkiem Polaków na Białorusi, reprezentowanym przez członkini Zarządu Głównego ZPB Irenę Biernacką, w 2021 roku kontynuowało projekt „Polacy Kresowym Rodakom”, powołując zespoły wolontariackie do pomocy psychologicznej i przedmedycznej.

Na terenie Białorusi zostały zorganizowane nowe zespoły wolontariackie „Płomyk”, za pomocą których pomoc dotarła do dużej ilości osób potrzebujących ze środowisk polskich. Przyjęte zasady pomocy humanitarnej w powiązaniu z rozwojem zespołów wolontariackich odpowiadają̨ skutecznie na palące potrzeby naszych Rodaków na terenie Białorusi.

Dla wolontariuszy zostały zorganizowane specjalne szkolenia online z zakresu pierwszej pomocy, pracy wolontariackiej, wsparcia psychologicznego dla osób przebywających na przymusowej kwarantannie domowej, radzenia sobie ze stresem, a także z zakresu podstawowych zagadnień geriatrii, fizjoterapii, szkolenia liderskie i na temat pracy zespołowej – z coachem.

Osoby, potrzebujące pomocy psychologicznej, mieli możliwość konsultacji online z polskojęzycznym psychologiem. Konsultacje były możliwe w ich domach z racji pomocy wolontariuszy zaopatrzonych w laptopy. Dzięki pracy wolontariuszy Rodacy na Białorusi poczuli się ogarnięci dodatkową opieką ze strony rodaków w Polsce, potrzebni, spokojniejsi o swój los. W znacznym stopniu poprawiło to ich codzienne życie i kondycję psychiczną.

Dla wolontariuszy została opracowana, wydrukowana i przekazana „Płomykom” broszura edukacyjna dla ich członków na temat ochrony zdrowia, profilaktyki i pierwszej pomocy przedmedycznej.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content