HomeSpołeczeństwoAndrzej Poczobut Dziennikarzem Roku 2021!

Andrzej Poczobut Dziennikarzem Roku 2021!

Andrzej Poczobut z „Gazety Wyborczej”, więziony od ponad ośmiu miesięcy przez reżim Łukaszenki działacz Związku Polaków na Białorusi, otrzymał tytuł Dziennikarza Roku 2021. Podczas wtorkowej gali, która odbyła się w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie, ogłoszono też laureatów nagród Grand Press za najlepsze materiały dziennikarskie.

Przyznano także nagrody specjalne: Grand Press Digital, Grand Press Economy i Nagrodę im. Bohdana Tomaszewskiego. Nagrodzono też autora Książki Reporterskiej Roku i wręczono nagrodę z okazji 25-lecia Grand Press.

– Aż boję się myśleć o przyszłorocznym rankingu wolności prasy, w jakim miejscu się znajdziemy, o ile miejsc spadniemy i pomiędzy jakie kraje trafimy. Są jednak nieliczne jaskółki optymizmu. Obywatele stanęli po stronie TVN 24 i jej prawa do koncesji. Dziennikarze kilkakrotnie wykazali się w tym roku solidarnością, co w środowisku dotąd się nie zdarzało i za co bardzo Państwu dziękuję. Podziękujmy też wszystkim obywatelom, którzy stanęli po stronie wolnych mediów i nadal stają – mówił Andrzej Skworz, redaktor naczelny magazynu „Press”, rozpoczynając galę.

Dziennikarza Roku wybrali sami dziennikarze, kolegia redakcyjne: prasowe, radiowe, telewizyjne i internetowe. O zwycięstwie nie decydowało jury, lecz liczba punktów uzyskana w głosowaniu redakcji. Dziennikarz Roku to wyróżnienie za profesjonalizm, promowanie światowych standardów pracy w mediach i przestrzeganie etycznych kanonów zawodu.

– Siłą Andrzeja Poczobuta nie jest to, że on napisał jakiś ważny tekst w tym roku. O wiele ważniejsza była jego postawa, ważniejsza niż niejeden reportaż, komentarz czy publicystyka. To świadectwo, że wolność słowa nie ma ceny i nie podlega negocjacjom – mówił Jarosław Kurski, pierwszy wicenaczelny „Gazety Wyborczej”, odbierając nagrodę w imieniu Andrzeja Poczobuta.

Jarosław Kurski odbiera nagrodę dziennikarza roku dla Andrzeja Poczobuta, fot.: Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Dziennikarz Roku 2021 otrzymał statuetkę stalówki zaprojektowaną przez Annę Rzeźnik i czek wartości 40 tys. zł.

Andrzej Poczobut zdobył w głosowaniu redakcji 182 punkty. Za nim byli: Jagoda Grondecka (m.in. z „Krytyki Politycznej”) z 76 punktami, Piotr Kraśko („Fakty” TVN) z 41 punktami, Andrzej Stankiewicz (Onet.pl) z 23 punktami, Szymon Jadczak (Wirtualna Polska) z 17 punktami i Jacek Harłukowicz („Gazeta Wyborcza Wrocław”) z 17 punktami.

Więcej o laureatach tegorocznych Nagród Grand Press przeczytasz TUTAJ.

Znadniemna.pl za Press.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content