HomeBiałoruśPolski działacz na Białorusi przez 19 dni prowadził głodówkę w zakładzie karnym. 40 dni spędził w karcerze

Polski działacz na Białorusi przez 19 dni prowadził głodówkę w zakładzie karnym. 40 dni spędził w karcerze

Przez ostatnie 19 dni działacz polskiej mniejszości i muzyk z Grodna Igor Bancer prowadził w zakładzie karnym głodówkę. W ten sposób protestował przeciwko sposobowi traktowania go przez służbę więzienną. Ostatnie 40 dni spędził w karcerze. Kierownictwo tzw. otwartego zakładu karnego, w którym się znajduje, chce go teraz przenieść do zamkniętego ośrodka więziennego.

W marcu grodzieński sąd skazał Igora Bancera na półtora roku pobytu w tak zwanym otwartym zakładzie poprawczym. Mężczyzna został uznany za winnego naruszenia prawa podczas ubiegłorocznych protestów po wyborach prezydenckich na Białorusi. Został skierowany do zakładu w Witebsku na wschodzie Białorusi.

Niezależne białoruskie media poinformowały, że w czasie ostatnich 40 dni Bancer był przetrzymywany w karcerze. Czterokrotnie został ukarany między innymi za spóźnienie się na zbiórkę i za to, że źle się ogolił.

Na znak protestu rozpoczął głodówkę. Kierownictwo zakładu poprawczego zapowiedziało, że z powodu przewinień mężczyzna zostanie skierowany do kolonii karnej, czyli zakładu karnego o ostrzejszym rygorze.

Igor Bancer ma 41 lat. Jest założycielem grodzieńskiego zespołu muzycznego Mister-X. Był rzecznikiem prasowym Związku Polaków na Białorusi. Jego żona Andżelika Orechwo jest przewodniczącą Rady Naczelnej Związku Polaków. Obrońcy praw człowieka uznali Igora Bancera za więźnia politycznego.

 Znadniemna.pl za polskieradio.pl/Raport Białoruś, fot.: Racyja.com

Najnowsze komentarze

  • jakiś wytatuowany zek ?

Skomentuj

Skip to content