HomeHistoriaWarsztaty historyczno-muzyczne dla uczniów z polskich szkół społecznych na Białorusi

Warsztaty historyczno-muzyczne dla uczniów z polskich szkół społecznych na Białorusi

Ponad czterdziestu uczniów ze szkół społecznych, działających przy Oddziałach Związku Polaków na Białorusi w Lidzie, Słonimiu i Mohylewie objętych zostało warsztatami historyczno-muzycznymi, które dla Polaków na Białorusi na platformie komunikacyjnej ZOOM prowadzi we współpracy z prezes Oddziału ZPB w Lidzie Ireną Biernacką Fundacja Opieki i Jedności Kresowian.

Współorganizatorka warsztatów z ramienia Związku Polaków na Białorusi, prezes Oddziału ZPB w Lidzie Irena Biernacka

Współorganizatorka warsztatów w Polsce – prezes Fundacji Opieki i Jedności Kresowian Ewa Porycka i historyk Ewa Kosieradzka

Zajęcia dotyczą najważniejszych postaci i wydarzeń z historii Polski, o których uczniom opowiada historyk Ewa Kosieradzka. Zajęcia z historii przeplatane są z nauką śpiewu polskich pieśni patriotycznych z odpowiednich epok, prowadzoną przez śpiewaczkę Weronikę Zdzieborską.

Część artystyczno-muzyczną warsztatów realizuje śpiewaczka Weronika Zdzieborska

Cykl warsztatów realizowany jest przez Fundację Opieki i Jedności Kresowian w ramach projektu pt. „Myśmy znów do Niepodległej szli…”.

Odbyły się już pierwsze spotkania, podczas których uczniowie szkół społecznych przy ZPB dowiedzieli się m.in. o Józefie Piłsudskim i jego Legionistach. Tej odsłonie warsztatów towarzyszyło zapoznanie się z pieśnią Legionów Polskich pt. „Marsz Pierwszej Brygady”. Były też zajęcia, opowiadające o rozbiorach Polski i Powstaniu Listopadowym. Przy tej okazji uczestnicy warsztatów utrwalali znajomość Hymnu Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.

W dalszych planach prowadzących warsztaty są jeszcze takie tematy jak: Uchwalenie Konstytucji 3 Maja i pieśń „Witaj majowa jutrzenko”, Powstanie Styczniowe, cz. 1 i „Rota”, Początki II wojny światowej i „Hymn Sybiraków”, Powstanie styczniowe cz. 2 i „Pałacyk Michla”, 2. Korpus Polski gen. Władysława Andersa i „Czerwone maki na Monte Cassino”.

Uczestnicy warsztatów pozyskają wiedzę na temat ważnych dla historii Polski wydarzeń, a przy tej okazji rozwiną swoje zdolności muzyczne, poznając utwory patriotyczne, towarzyszące przełomowym wydarzeniom w historii Polski.

Działania te pozwolą młodzieży polskiej z Kresów Wschodnich jeszcze bardziej ukształtować postawę patriotyczną i umocnić więzi z Polską, a także popraktykować w posługiwaniu się językiem polskim.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content