HomeSpołeczeństwoAgent Łukaszenki na Forum w Karpaczu? Pisalnik: „Jest uosobieniem zdrady”

Agent Łukaszenki na Forum w Karpaczu? Pisalnik: „Jest uosobieniem zdrady”

Kontrowersje wywołała obecność na Forum Ekonomicznym w Karpaczu Jurija Woskriesienskiego, współpracownika białoruskiego KGB, dawniej opozycjonisty. – Działalność tego człowieka demoralizuje środowisko demokratyczne. On jest uosobieniem zdrady – mówi w rozmowie z WP Andrzej Pisalnik, dziennikarz i członek Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi.

We wtorek Tadeusz Giczan, białoruski dziennikarz opozycyjny, poinformował o obecności na Forum Ekonomicznym w Karpaczu agenta białoruskiego KGB. To Jurij Woskriesienskij – były białoruski opozycjonista, który przeszedł na stronę Aleksandra Łukaszenki. Woskriesienskij zajmuje się zmuszaniem więźniów politycznych do przyznania się do win zarzucanych przez władze.

Agent Łukaszenki w Polsce

O2.pl ustaliło nieoficjalnie, że mężczyzna przebywa w Polsce legalnie. Sam Woskriesienskij w mediach społecznościowych mówi, że przyjechał na zaproszenie polskich władz, które chcą odbudować relacje z władzami białoruskimi. W rozmowie z Biełsatem przyznał, że ma pomóc w resecie stosunków polsko-białoruskich. Sprawę w rozmowie z Wirtualną Polską skomentował Andrzej Pisalnik – członek Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi oraz redaktor naczelny portalu Znadniemna.pl.

– To postać kontrowersyjna w białoruskim środowisku demokratycznym i opozycyjnym. Z punktu widzenia ludzi walczących z reżimem Łukaszenki, taki człowiek nie powinien zjawić się na takim forum – mówił Andrzej Pisalnik w rozmowie z WP.

– Trudno mi powiedzieć czy rejestracja tego człowieka na Forum Ekonomicznym to przypadek, pomyłka czy zła wola. Widocznie sposób zabezpieczenia jest w Polsce niedoskonały. Trudno ocenić prawdziwość jego słów. Nie wiem, jakie są prawdziwe intencje tego człowieka, wiem, że współpracuje z Łukaszenką. Ktoś musiał mu ułatwić ten przyjazd i to jest fakt. To, na jakim szczeblu to się stało jest na razie pytaniem bez odpowiedzi – dodał.

Uosobienie zdrady

Andrzej Pisalnik nie wyklucza, że tłumaczenia Woskriesienskiego to część propagandy. Aktywność byłego opozycjonisty ocenia krytycznie.

– Działalność tego człowieka demoralizuje środowisko demokratyczne. On jest uosobieniem zdrady. Nakłania więźniów politycznych do pisania do Łukaszenki listów z prośbą o ułaskawienie z przyznaniem się do czynów, których nie popełnili. To jest oceniane źle, jednak nawet gdyby Andrzej Poczobut czy Andżelika Borys mogli wyjść z więzienia po podpisaniu takich listów, to cieszyłbym się widząc ich na wolności – powiedział Andrzej Pisalnik.

– Moim zdaniem życie ludzkie jest najważniejsze, nawet jeżeli ktoś się przyzna do czegoś, czego nie zrobił i za taką cenę opuściłby te straszne białoruskie więzienia. Mamy do czynienia z reżimem terrorystycznym i nieludzkim – dodał.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

 Znadniemna.pl za wiadomosci.wp.pl, Na zdjęciu: Jurij Woskriesienskij, fot.: Telegram

Najnowsze komentarze

  • Jury nigdy nie byl opozycjonista! Byl od zawsze czlonkiem prolukaszenkowskiej partii komunistycznej. W 2020 zostal oddelegowany do sztaby Babaryki, a po wyborach ujawnil sie jako agent kgb…

Skomentuj

Skip to content