HomeReligiaKościół katolicki na Białorusi o publikacji w łukaszenkowskiej gazecie: „To podżeganie do wrogości na tle religijnym”

Kościół katolicki na Białorusi o publikacji w łukaszenkowskiej gazecie: „To podżeganie do wrogości na tle religijnym”


Konferencja Biskupów Katolickich na Białorusi wydała stanowisko białoruskiego episkopatu w sprawie publikacji w gazecie „Mińska Prauda”, która zamieściła na okładce karykaturę szydzącą z Kościoła Katolickiego, zestawiając księży i krzyże z flagą niepodległej Białorusi i swastyką.

Kontrowersyjna karykatura w państwowej gazecie

Państwowa gazeta „Mińska Prauda” opublikowała tekst znanego z prorosyjskic i antyzachodnich poglądów prorządowego analityka Lwa Krysztapowicza pt: „Co denerwuje na Białorusi działaczy katolickich i ich polskich kuratorów” . Zapowiedź artykułu na pierwszej stronie ilustruje karykatura księży katolickich trzymających krzyże w kształcie swastyki. Obrazek dopełniają słowa z białoruskiego hymnu chrześcijańskiego „Mahutny Boża” (Boże Wszechmogący) na tle zniekształconej repliki obrazu Męczenników Rosickich – księży, którzy w czasie II wojny światowej wraz z wiernymi ponieśli śmierć z rąk hitlerowskich oprawców. Obraz jest podpisany w języku rosyjskim: „Mutacja wiary. Krzyże bywają różne…”.

„Kościół Rzymskokatolicki na Białorusi jednoznacznie potępia powyższą publikację w gazecie „Mińska Prauda” i uważa ją za podżeganie do wrogości w społeczeństwie białoruskim wobec Kościoła Rzymskokatolickiego na Białorusi, a zwłaszcza wobec jego hierarchii i prezbiterów. Publikacja ta głęboko obraża uczucia religijne wiernych Kościoła katolickiego. Karykatura, który przedstawia krzyż zmienia się w swastykę, a także swastykę przedstawioną zamiast krzyża, obraża nie tylko księży, ale przede wszystkim bezcześci krzyż Chrystusa Zbawiciela, który oddał na nim swoje życie za zbawienie ludzi”, czytamy na stronie internetowej Kościoła katolickiego na Białorusi.

Zdaniem katolickich biskupów Białorusi, publikacja ta jest moralnie szkodliwa dla wszystkich chrześcijan, i to różnych wyznań. Artykuł bowiem pośrednio oskarża całe duchowieństwo katolickie o rzekomą przynależność do faszyzmu i nazizmu, co jest celowym i nikczemnym przeinaczeniem prawdy, pomówieniem i zniewagą.Biskupi Kościoła rzymskokatolickiego na Białorusi wyrażają nadzieję, że odpowiednie władze dokonają właściwej oceny prawnej tej karykatury oraz publikacji w gazecie „Mińska Prauda”, zamieszczonej w numerze nr 67 z 7 września 2021 roku, na krótko przed obchodami Dnia Jedności Narodowej” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym na portali catholic.by.

 Znadniemna.pl za Kresy24.pl/Catholic.by

 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content