HomeSpołeczeństwoPortrety Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie

Portrety Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” prowadzi odliczanie dni, które spędzili w białoruskim areszcie śledczym liderzy społeczności polskiej na Białorusi – prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys oraz członek Zarządu Głównego ZPB Andrzej Poczobut.

Informacja o liczbie dni, spędzonych w areszcie pod absurdalnymi zarzutami „podżegania do nienawiści na tle narodowościowym, religijnym i innym” oraz „rehabilitacji nazizmu ”, pojawia się przy portretach polskich działaczy z Białorusi, wystawionych przed siedzibą centrali Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, czyli – przed Domem Polonii na Krakowskim Przedmieściu 64 w Warszawie.

W uzasadnieniu prowadzonej akcji solidarności z Andżeliką Borys i Andrzejem Poczobutem jej organizatorzy napisali: „Gdy nie ma możliwości bezpośredniego wpływania na bieg wydarzeń w innym kraju, los jego obywateli nawet gdy są Polakami lub polskiego pochodzenia, pozostaje pamięć i przypominanie światu o tym co ich spotkało, upominanie się o ich prawa, o respektowanie międzynarodowych umów i szacunek dla mniejszości którą reprezentują. Tak jest w przypadku naszych rodaków na Białorusi. Poddawani represjom i szykanom przez tamtejsze władze, przetrzymywani w aresztach za działalność, która jedynie podtrzymywała poczucie polskiej tożsamości. Nie możemy o nich zapominać.”

Plakat z żądaniem uwolnienia Andżeliki Brys i liczbą dni, spędzonych przez nią areszcie,. 161 dni to stan na 31 sierpnia 2021 roku

Plakat z żądaniem uwolnienia Andrzeja Poczobuta i liczbą dni, spędzonych przez niego areszcie. 159 dni to stan na 1 sierpnia 2021 roku

Według stanu na wczorajszy dzień (dzień wykonania zdjęć portretów Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta na Krakowskim Przedmieściu) Andżelika Borys spędziła w areszcie już 161 dzień, a Andrzej Poczobut jest więziony przez 159 dni.

Więcej na temat akcji solidarności Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” z Polakami na Białorusi i ze Związkiem Polaków na Białorusi przeczytasz TUTAJ.

Znadniemna.pl za wspolnotapolska.org.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content