HomeKultura„Mała Armia Janosika” zagrała w Częstochowie dla Andżeliki Borys (OBEJRZYJ ZDJĘCIA I TRANSMISJĘ KONCERTU)

„Mała Armia Janosika” zagrała w Częstochowie dla Andżeliki Borys (OBEJRZYJ ZDJĘCIA I TRANSMISJĘ KONCERTU)

„Solidarni z Białorusią” – koncert o takiej nazwie zagrał 21 sierpnia w Parafii św. Wojciecha w Częstochowie jeden z najbardziej znanych i największy liczebnie w Polsce, góralski zespół ludowy – „Mała Armia Janosika”.

Składający z blisko dwustu artystów (w wieku od 2 do 69 lat, ale przeważnie dzieci w wieku szkolnym), śpiewających i grających na instrumentach muzycznych kolektyw zadedykował swój występ w częstochowskiej parafii św. Wojciecha Polakom, prześladowanym na Białorusi tylko za to, że są Polakami i otwarcie manifestują swoje przywiązanie do polskiej kultury, tradycji oraz ojczystego języka.

Głównymi nieobecnymi bohaterami kulturalnego wydarzenia byli działacze Związku Polaków na Białorusi – prezes organizacji Andżelika Borys oraz członek Zarządu Głównego ZPB Andrzej Poczobut, którzy przebywają w ciężkim więzieniu śledczym w białoruskim Żodzino pod absurdalnymi zarzutami m.in. „rehabilitacji nazizmu”. W intencji Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta przed koncertem odbył się Apel Jasnogórski.

To dla Andżeliki Borys, Andrzeja Poczobuta, a także dla ich kolegów, m.in. dla deportowanych z Białorusi do Polski Ireny Biernackiej i Marii Tiszkowskiej oraz działaczek ZPB z Lidy Lucyny Klimaszewskiej i Tatiany Stacenko, które w Polsce musiały ratować się przed antypolskim dyktatorskim reżimem Aleksandra Łukaszenki, zaśpiewała w Częstochowie „Mała Armia Janosika”.

Przemawiający przed rozpoczęciem uczty muzycznej w wykonaniu młodych artystów, biskup pomocniczy Archidiecezji Częstochowskiej Andrzej Przybylski nawiązał do słów św. Pawła zawartych w Liście do Rzymian o konieczności zwyciężania zła dobrem. Według hierarchy, intencja wsparcia prześladowanych na Białorusi Polaków koncertem doskonale oddaje sens pouczenia św. Pawła.

W koncert, który w całości był transmitowany na antenie TVP Polonia zostały wplecione historie obecnych na koncercie Polaków z Białorusi, nagrane wcześniej przez dziennikarzy transmitującej wydarzenie stacji.

Na zakończenie koncertu do publiczności przemówił gospodarz miejsca, w którym odbyła się uczta muzyczna – przyjaciel Związku Polaków na Białorusi, proboszcz Parafii św. Wojciecha w Częstochowie, ks. Ryszard Umański. Kapłan, dziękował za obecność na koncercie licznie gromadzącym się w świątyni parafianom, którzy przybywając na koncert okazali solidarność z prześladowanymi Polakami na Białorusi i z Andżeliką Borys w szczególności. – Polska jest krajem, który nigdy nie zginie, gdyż wszyscy my bardzo ją kochamy – mówił ks. Ryszard Umański, dziękując Polakom z Białorusi za dawanie świadectwa miłości do Polski mimo tego, że jest to zagrożone okrutnymi represjami.

Szanowni Czytelnicy, transmisja koncertu „Solidarni z Białorusią”, który odbył się w kościele św. Wojciecha w Częstochowie, jest już dostępna na stronie TVP Polonia. Zachęcamy serdecznie do oglądania i słuchania (KLIKNIJ NA OBRAZEK, ABY ODTWORZYĆ WIDEO):

 Fotorelacja z koncertu:

Biskup pomocniczy Archidiecezji Częstochowskiej Andrzej Przybylski

Kadr nagrania z historią Tatiany Stacenko z Lidy i jej synów

Koncert prowadziła Paulina Drażba-Kamińska

Proboszcz Parafii św. Wojciecha w Częstochowie, ksiądz Ryszard Umański i prowadząca koncert Paulina Drażba-Kamińska

Przemawia ksiądz Ryszard Umański, proboszcz Parafii św. Wojciecha w Częstochowie

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content