HomeKulturaWszystkie serca i światła w Operze Leśnej dla Andżeliki Borys! (WIDEO)

Wszystkie serca i światła w Operze Leśnej dla Andżeliki Borys! (WIDEO)

Związkowi Polaków na Białorusi i więzionej przez reżim Łukaszenki prezes ZPB Andżelice Borys zadedykował swój występ na festiwalu Top of the Top Sopot Festival legendarny polski zespół rockowy Lombard.

Wzruszającą dedykację wygłosiła po odśpiewaniu przeboju „Szklana pogoda” wokalistka Lombardu Marta Cugier.

Marta Cugier wygłasza wzruszającą dedykację dla Andżeliki Borys, fot.: PAP/Marcin Gadomski

– Jest to wyjątkowy czas. Chcielibyśmy nasz występ tutaj, w Operze Leśnej w Sopocie, którą kochamy, zadedykować szczególnym ludziom – Związkowi Polaków na Białorusi, cudownym ludziom, którzy są tutaj dzisiaj razem z nami – powiedziała ze sceny Marta Cugier, witając stojących pod sceną z portretami Andżeliki Borys działaczy Związku Polaków na Białorusi.

Improwizowana pikieta z udziałem działaczy ZPB i władz Miasta Sopotu na rzecz Andżeliki Borys pod sceną Opery Leśnej w Sopocie

Następnie Marta Cugier wspomniała ze sceny o Andżelice Borys, swojej przyjaciółce, która przebywa w białoruskim więzieniu „za polskość”.  Wokalistka zachęciła publiczność Opery Leśnej, na stojąco słuchającej wzruszającej dedykacji zespołu Lombard, aby ta „zapaliła wszystkie serca i światła dla Andżeliki Borys”.

Już przy pierwszych dźwiękach wstępu piosenki „Przeżyj to sam”, szeroko znanej i śpiewanej także na Białorusi nie tylko przez Polaków, ale też walczących o swoją godność i podmiotowość Białorusinów, widownia Opery Leśnej na stojąco zapaliła światełka w setkach telefonów komórkowych, tworząc niezwykłą atmosferę i otwierając niezamieniające się w głaz serca dla lidera Polaków na Białorusi – Andżeliki Borys, przebywającej w ciężkim więzieniu śledczym w Żodzinie tylko za to, że miała odwagę otwarcie mówić o sobie, że jest Polką w kraju, rządzonym przez prymitywnego i okrutnego dyktatora Łukaszenkę, otwarcie wielbiącego i naśladującego jednego z największych zbrodniarzy minionego stulecia – Józefa Stalina.

Wszystkim Czytelnikom pragnącym poczuć atmosferę historycznej chwili, jaką była dedykacja występu Lombardu na festiwalu w Sopocie naszej Pani Prezes Andżelice Borys, proponujemy obejrzeć fragment przemówienia Marty Cugier i posłuchać zaśpiewanej przez Grzegorza Stróżniaka, zespół Lombard i sopocką publiczność piosenki „Przeżyj to sam”:

 Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content