HomeSpołeczeństwoAndżelika Borys została honorowym obywatelem Dolnego Śląska

Andżelika Borys została honorowym obywatelem Dolnego Śląska

Tytuł honorowego obywatela Dolnego Śląska CIVI HONORARIO otrzymała Andżelika Borys, prezes Związku Polaków na Białorusi. Kierowanej przez nią organizacji przyznano z kolei dolnośląską nagrodę kulturalną SILESIA.

W czwartek, 15 lipca, podczas sesji sejmiku województwa dolnośląskiego radni przyznali tytuł honorowego obywatela Dolnego Śląska CIVI HONORARIO Andżelice Borys, prezes Związku Polaków na Białorusi. Kierowanej przez nią organizacji przyznano z kolei dolnośląską nagrodę kulturalną SILESIA.

Jak napisano w uzasadnieniu decyzji radnych i kapituły tej nagrody, Andżelika Borys od kilkudziesięciu lat nie tylko umacnia, ale niejednokrotnie odbudowuje polską tożsamość na Białorusi. Jest prezesem Związku Polaków na Białorusi, nauczycielką języka polskiego i krzewicielką polskiego patriotyzmu oraz kultury.

– Mimo licznych i niezwykle dotkliwych szykan, represji i prześladowań niezłomnie walczy o przestrzeganie praw mniejszości polskiej na Białorusi. Pod koniec marca pozbawiono ją wolności, stawiając absurdalne zarzuty.

Wykazując się niecodzienną odwagą i niezłomnością, odmówiła opuszczenia terenu Białorusi w zamian za zwrócenie wolności. Pani Andżelika Borys stała się symbolem niezłomnego trwania w obronie polskich wartości, symbolem mądrej, pokojowej postawy – napisano w uzasadnieniu przyznania tytułu.

Z kolei Związek Polaków na Białorusi otrzymał dolnośląską nagrodę kulturalną SILESIA za całokształt działalności na rzecz Polaków mieszkających na Białorusi. Nagroda wynosi 100 tysięcy złotych.

W uzasadnieniu przypomniano, że organizacja wspiera nauczanie języka polskiego w 116 ośrodkach, powołała 16 domów polskich i przyczyniła się do powstania wielu stowarzyszeń, m.in. Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Stowarzyszenia Armii Krajowej, Stowarzyszenia Sybiraków. Wydaje też gazety w języku polskim, np. „Głos znad Niemna”, „Magazyn Polski” oraz portal Znadniemna.pl. Opiekuje się też grobami polskich żołnierzy.

Znadniemna.pl za wroclaw.tvp.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content