HomeBiałoruśWładze białoruskie przystąpiły do likwidacji ruchu społecznego „Za Wolność”

Władze białoruskie przystąpiły do likwidacji ruchu społecznego „Za Wolność”

Ministerstwo Sprawiedliwości Białorusi zainicjowało procedurę likwidacji ruchu społecznego „Za Wolność”. Organizacje tę 15 lat temu założył Aleksander Milinkiewicz, ówczesny były opozycyjny kandydat na prezydenta Białorusi, będący także honorowym członkiem Związku Polaków na Białorusi.

Obecny przewodniczący ruchu „Za Wolność” Juraś Hubarewicz poinformował media, że pierwsze posiedzenie Sądu Najwyższego Białorusi w sprawie likwidacji organizacji ma odbyć się 19 lipca.

Rewizje i zatrzymania

W środę funkcjonariusze białoruskich służb przeprowadzili rewizję w siedzibie ruchu „Za Wolność” oraz 22 innych organizacji społecznych i partii politycznych.

Zatrzymanych zostało kilkanaście osób, wśród nich co najmniej 7 przedstawicieli kierownictwa i aktywistów Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna”.

Reakcja UE i USA

Rewizje i zatrzymania przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego Białorusi skrytykowała Unia Europejska i Stany Zjednoczone.

Ukraińskie organizacje zajmujące się obroną praw człowieka wezwały władze w Kijowie do zaprzestania kontaktów z – jak napisano w apelu – „przedstawicielami nieprawomocnego i antydemokratycznego reżimu Aleksandra Łukaszenki”.

Znadniemna.pl za polskieradio24.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content