HomeOświataWakacje nad morzem dla polskich rodzin, uciekających z Białorusi (ZDJĘCIA)

Wakacje nad morzem dla polskich rodzin, uciekających z Białorusi (ZDJĘCIA)

Przez tydzień, w dniach od 7 do 14 lipca, odpoczywały we Władysławowie nad Bałtykiem, polskie rodziny z Białorusi, zmuszone do opuszczenia swojego kraju wobec groźby prześladowań przez dyktatorski reżim Aleksandra Łukaszenki.

Organizatorem nadmorskich wakacji dla wypędzonych z Białorusi Polaków był ksiądz Ryszard Umański, proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Częstochowie, wspaniały patriota, kapelan NSZZ „Solidarność” i środowisk patriotyczno-niepodległościowych w Częstochowie, a także wieloletni przyjaciel Związku Polaków na Białorusi i osobiście prezes organizacji Andżeliki Borys, przebywającej obecnie w białoruskim więzieniu w miejscowości Żodzino pod absurdalnym zarzutem podżegania do nienawiści na tle narodowościowym i rehabilitacji nazizmu.

Ksiądz Ryszard Umański każdego roku organizuje wakacje we Władysławowie dla dzieci i młodzieży szkolnej ze swojej parafii w Częstochowie. W tym roku, wiedząc, że wielu Polaków zza wschodniej granicy, w tym działaczy ZPB, musiało szukać schronienia w Polsce, uciekając przed antypolskim reżimem dyktatorskim Łukaszenki, ksiądz Ryszard Umański skontaktował się z redaktorami mediów ZPB i zaproponował, aby dziennikarze zgłosili do wypoczynku we Władysławowie przebywające w Polsce polskie rodziny z Białorusi.  Z dobrodziejstwa księdza Ryszarda Umańskiego skorzystały rodziny polskie z Grodna, Lidy oraz Wołkowyska.

Wśród reprezentujących ZPB działaczy, w inicjatywie kapłana z Częstochowy udział wzięły m.in. deportowane z białoruskiego więzienia do Polski członkinie Zarządu Głównego ZPB Irena Biernacka i Maria Tiszkowska. Obecność wśród odpoczywających we Władysławowie Polek, które doświadczyły, czym jest białoruskie więzienie, pozwoliła księdzu Umańskiemu na zorganizowanie spotkania prześladowanych na Białorusi Polaków z dziećmi z Częstochowy, które na własne oczy przekonały się, że za wschodnią granicą Polski mieszkają ich rodacy, prześladowani w swoim kraju tylko za to, że są Polakami.

Korzystający z dobrodziejstwa księdza Ryszarda Umańskiego Polacy z Białorusi serdecznie dziękują kapłanowi z Częstochowy za wyjątkowy i niezapomniany odpoczynek nad polskim Bałtykiem w upalne licowe dni 2021 roku.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wakacji we Władysławowie:

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content