HomeBiałoruśZbigniew Rau: UE zareaguje na podsycanie przez Białoruś kryzysu migracyjnego

Zbigniew Rau: UE zareaguje na podsycanie przez Białoruś kryzysu migracyjnego

Unia Europejska zareaguje za podsycanie przez Białoruś kryzysu migracyjnego – zapowiedział minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w rozmowie z Polskim Radiem. Przyznał, że są możliwe kolejne sankcje wobec reżimu w Mińsku. Był to jeden z tematów wczorajszej narady w Brukseli szefów dyplomacji unijnych krajów. Chodzi o ułatwianie przez białoruskie władze przerzutu nielegalnych migrantów na teren Unii.

Minister Zbigniew Rau powiedział, że pod największą presją jest Litwa. Polska ma również problemy, choć w dużo mniejszej skali. – Trudno, żeby ten atak na integralność granic Unii Europejskiej został bez europejskiej odpowiedzi. Nikt nie podawał w wątpliwość zasadności takiego rozwiązania w przyszłości – podkreślił minister Rau.

Szef polskiego MSZ-u powiedział, że akcja przerzutu nielegalnych migrantów na teren Unii jest precyzyjnie zorganizowana i wspierana przez państwo białoruskie. – To wygląda jak dobrze zorganizowane przedsięwzięcie turystyczne. W różnych miastach świata ci cudzoziemcy wpłacają określone sumy pieniędzy. Później są zakwaterowani gdzieś w okolicach Mińska i następnie na zasadzie dobrych usług przedstawiciele władz białoruskich wręcz eskortują do granicy tych komercyjnych turystów, wskazując im granicę, najczęściej litewską, także informując, jak najskuteczniej ją przekroczyć – powiedział Polskiemu Radiu minister Zbigniew Rau.

Litewska minister spraw wewnętrznych mówiła wczoraj w Parlamencie Europejskim, że migracja jest elementem wojny hybrydowej prowadzonej przez reżim w Mińsku. Pokazywała dowody zorganizowanej akcji i dokumenty dotyczące przylotów wydawane przez jedną z białoruskich agencji związaną z Aleksandrem Łukaszenką. Mówiła o regularnych lotach między innymi z Turcji i Iraku do Mińska z setkami migrantów na pokładach z biletami w jedną stronę. Unijna komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson powiedziała, że według Europolu nielegalni migranci płacą za przelot i przerzut przez granicę 15 tysięcy euro.

Znadniemna.pl za polskieradio.pl

 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content