HomeSpołeczeństwoAndrzej Pisalnik: Otrzymanie przez ZPB Nagrody Prometejskiej im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest zasługą Andżeliki Borys

Andrzej Pisalnik: Otrzymanie przez ZPB Nagrody Prometejskiej im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest zasługą Andżeliki Borys

Sekretarz Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi Andrzej Pisalnik wraz z koleżankami Ireną Biernacką, Marią Tiszkowską oraz Iness Todryk-Pisalnik odebrał 16 czerwca w Warszawie przyznaną ZPB Nagrodę Prometejską im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. 

Po zakończeniu Uroczystej Gali działacz ZPB podzielił się z nami kilkoma spostrzeżeniami odnoście wysokiego Wyróżnienia dla największej na Białorusi organizacji polskiej mniejszości narodowej.

Nagroda Prometejska im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest wyróżnieniem dla całej organizacji. Czy jest to wyróżnienie zasłużone?

– W opinii członków Kapituły Nagrody w sytuacji, kiedy ZPB prowadzi walkę o przetrwanie w warunkach ciągłych szykan i represji, a jego lider – prezes ZPB Andżelika Borys – przebywa w więzieniu pod absurdalnymi zarzutami, wybór laureata był oczywisty. Muszę wszakże powiedzieć, że laureatem Nagrody, podobnie jak w poprzednich edycjach, kiedy była przyznawana m.in. Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Dudzie, czy byłemu prezydentowi Litwy Valdasowi Adamkusowi, a także w tym roku jej laureatem musiała zostać osoba fizyczna, a nie organizacja. W kuluarach uroczystości słyszałem od członków Kapituły, że chcieli uhonorować osobiście prezes ZPB Andżelikę Borys. Przypomnieli sobie jednak, że pani prezes wielokrotnie dawała wyraz temu, że w swojej działalności na rzecz polskiej mniejszości narodowej na Białorusi nie szuka nagród i wyróżnień dla siebie, lecz zawsze zabiega o dobro wspólne, o dobro kierowanej przez siebie organizacji, jaką jest Związek Polaków na Białorusi.

Przedstawicielka Kapituły Nagrody poseł do Parlamentu Europejskiego Anna Fotyga w mowie laudacyjnej podkreślała, jak bardzo Patronowi Nagrody Prometejskiej śp. Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu zależało na wspieraniu Polaków na Białorusi, zwłaszcza na wspieraniu ZPB pod kierownictwem Andżeliki Borys.

– Temu, jak wielką uwagę śp. Prezydent Lech Kaczyński przywiązywał do problemów polskiej mniejszości narodowej i jej reprezentacji w postaci Związku Polaków na Białorusi, jest masa świadków, ale też masa fotodokumentów. Naturalnie, że na tych zdjęciach obok śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego najczęściej widzimy prezes ZPB Andżelikę Borys. Jako naoczny świadek niektórych z tych spotkań mogę zaświadczyć, że ich tematem zawsze było dobro ZPB i Polaków na Białorusi i nigdy pani prezes nie prosiła o załatwienie czegoś dla siebie osobiście, czy dla kogoś ze swoich bliskich. Powiem więcej pani prezes dobrze zna także przewodniczącego Kapituły Nagrody Prometejskiej im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. Byłem świadkiem kilku ich rozmów przy różnych okazjach i zaświadczam, że zawsze podczas tych rozmów pani prezes zabiegała o pomoc dla ZPB i dla Polaków na Białorusi. Myślę, że przewodniczący Kapituły, pamiętając te rozmowy z panią prezes pomyślał, że pochwaliłaby decyzję Kapituły o tym, żeby laureatem Nagrody Prometejskiej im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w roku 2021 został Związek Polaków na Białorusi, a nie personalnie Andżelika Borys, jako lider organizacji. Stąd wniosek: wysokie wyróżnienie, jakim jest otrzymanie przez ZPB Nagrody Prometejskiej im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest zasługą przede wszystkim Andżeliki Borys i powinienem o tym wyraźnie powiedzieć.

 Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content