HomeSpołeczeństwoZwiązek Polaków na Białorusi z Nagrodą Prometejską im. Lecha Kaczyńskiego (obejrzyj zdjęcia i wideo z uroczystości)

Związek Polaków na Białorusi z Nagrodą Prometejską im. Lecha Kaczyńskiego (obejrzyj zdjęcia i wideo z uroczystości)

Związek Polaków na Białorusi i wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk zostali w tym roku uhonorowani Nagrodą Prometejską im. Lecha Kaczyńskiego. Celem nagrody jest docenienie działań mających na celu integrację i rozwój państw pomiędzy Bałtykiem, Morzem Czarnym i Adriatyckim.

Podczas uroczystej gali Nagrody Prometejskiej im. Lecha Kaczyńskiego europoseł Anna Fotyga podkreślała w laudacji na rzecz Związku Polaków na Białorusi, że oczywiste było, iż laureatem nagrody musi być właśnie ta organizacja. – Obrona Polaków na Białorusi, wspieranie Polaków na Białorusi to mój obowiązek – mówił o tym wielokrotnie śp. Lech Kaczyński, ale te słowa szczególnie zapadły nam w pamięci po spotkaniu z Andżeliką Borys w 2008 roku – mówiła Anna Fotyga. Polityk zauważyła, że organizacja ta mimo prześladowań „działa, zachowuje spójność i swoją integralność w niezwykle trudnych warunkach”.

Podczas uroczystości na ekranie były wyświetlane zdjęcia, przypominające m.in. o niezwykle ciepłym stosunku Patrona Nagrody śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego do Związku Polaków na Białorusi i jego prezes Andżeliki Borys

Odbierając Nagrodę Prometejską, działacz Związku Andrzej Pisalnik powiedział, że jest to niezwykle ważne wyróżnienie i zaapelował o dalsze wsparcie. – Apeluję do wszystkich, żebyście Państwo upominali się o Polaków na Białorusi, zwłaszcza o tych, którzy są prześladowani – podkreślił.

Za otrzymaną nagrodę podziękowały również uwolnione z białoruskiego więzienia Maria Tiszkowska i Irena Biernacka. – Wytrwaliśmy te nieludzkie warunki, dziękujemy serdecznie za to wsparcie, za uratowanie nas i prosimy o nagłośnienie i wyzwolenie naszych kolegów, Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta – mówiła Maria Tiszkowska. – Wy jesteście naszym zapleczem, bardzo dużo ludzi jeszcze zostało na terenie Białorusi. To też nasi Polacy, którzy też nie tracą nadziei i oczekują na pomoc naszą i waszą – wskazała Irena Biernacka.

Podczas uroczystej gali zorganizowano również debatę w sprawie Białorusi, w której panelistami byli eurodeputowana Anna Fotyga oraz szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski. Minister zapewnił, że prezydent Andrzej Duda będzie podejmował dalsze kroki w sprawie działaczy Związku Polaków na Białorusi przetrzymywanych w białoruskim areszcie.

Ideą Nagrody Prometejskiej im. Lecha Kaczyńskiego, ustanowionej przez portal Niezależna.pl, jest docenienie działań mających na celu integrację i rozwój państw pomiędzy Bałtykiem, Morzem Czarnym i Adriatyckim oraz uświadamianie opinii publicznej znaczenia tego regionu dla budowania pozycji Rzeczypospolitej i bezpieczeństwa w Europie.

Telewizja Republika prowadziła transmisję Uroczystej Gali wręczenia wręczenia Nagród Prometejskich im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, którą udostępniamy i zachęcamy do oglądania:

Obejrzyj zdjęcia z Uroczystej Gali wręczenia wręczenia Nagród Prometejskich im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego:

Znadniemna.pl na podstawie polskieradio24.pl, tvrepublika.pl, niezalezna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content