HomeSpołeczeństwoPowstało Harcerstwo Polskie przy ZPB

Powstało Harcerstwo Polskie przy ZPB

Nowa struktura młodzieżowo-patriotyczna powstała przy Związku Polaków na Białorusi.

Harcerze

Podczas organizowanych przez ZPB pod Wołkowyskiem obozów dla szkolnej młodzieży ze Smorgoni, Ostrowca, Szczuczyna, Grodna, Lidy, Wołkowyska i innych miejscowości zrodził się pomysł założenia przy Związku Polaków organizacji harcerskiej o nazwie Harcerstwo Polskie.

Harcerze_1

Młodym ludziom, w ich postanowieniu żyć zgodnie z etosem i zasadami harcerskimi, pomocy organizacyjnej udzielił doświadczony harcmistrz Antoni Chomczukow, były komendant Harcerstwa Polskiego na Białorusi, który wraz z żoną Stanisławą przybył na zebranie założycielskie harcerskiej organizacji.

Założenie struktury odbywało się sprawnie, gdyż wśród obecnej na obozie młodzieży byli harcerze między innymi ze Smorgoni (drużyna harcerska „Szare Wilki” im. K. Kalinowskiego) Grodna i Ostrowca.

Harcerze_2

Na przewodniczącą Harcerstwa Polskiego przy ZPB została wybrana grodnianka Anna Żytkiewicz. Jak zapewniła, ma już wstępne porozumienie o współpracy ze Związkiem Harcerstwa Rzeczypospolitej (ZHR), ale planuje zawiązać kontakty także ze Związkiem Harcerstwa Polskiego (ZHP) . – Od harcerzy w Polsce oczekujemy zarówno wsparcia merytorycznego przy zakładaniu naszych drużyn terenowych, jak i zabezpieczenia nas w mundurki oraz harcerskie akcesoria i literaturę – mówi Anna Żytkiewicz. Według przewodniczącej Harcerstwa Polskiego przy ZPB w zebraniu założycielskim organizacji uczestniczyło 36 młodych ludzi, uczących się w różnych formach języka polskiego. – Zakładamy, że akces do organizacji do jesieni zgłosi około 50 młodych Polaków – dodaje.

Harcerstwo Polskie przy ZPB, jest organizacją harcerską, działającą niezależnie od zarejestrowanego przez władze Białorusi Republikańskiego Społecznego Zjednoczenia „Harcerstwo” i ma zamiar rozwijać tradycje polskiego harcerstwa wśród młodzieży szkolnej na Białorusi, kładąc nacisk na jej wychowanie patriotyczne.

grob_zolnierzy_Reduta

Podczas pobytu na obozie pod Wołkowyskiem młodzież odwiedziła mogiłę polskich żołnierzy z oddziału „Reduta”, którzy byli zamordowani przez NKWD w 1945 roku we wsi Wielka Święcica. Harcerze pomalowali stojący na grobie poległych krzyż i zrobili pamiątkowe zdjęcia na tle krzyża i ufundowanej przez harcerzy tablicy, upamiętniającej ofiarę żołnierzy, złożoną na ołtarzu Ojczyzny.

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

 • Powodzenia w pięknym dziele wychowania. Pozdrowienia dla druha Antoniego i druhny Stanisławy.

 • Chciałbym wyrazić przez podziwu dla Twojej pracy i zaprosić wszystkich członków ZPB do udziału w naszej konferencji w Senacie RP
  https://www.facebook.com/events/1449895131913300/

 • Super, gratuluję i zyczę powodzenia!

 • szukam kontaktu z harcerstwem w okregu grodna i okolicy jestem harcerzem i muzykiem komponuje piosenki harcerskie.kontakt [email protected] pwd jerzy

 • Druhny i Druhowie,

  Nazywam się Grzegorz Baziur, jestem instruktorem Szczepu 19 Krakowskich Drużyn Lotniczych im. Franciszka Żwirki
  i Stanisława Wigury w Krakowie, jako doktor nauk historycznych pracuję w Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu. Ponieważ chciałbym włączyć się w akcję pomocy dla RSZH i Harcerstwa Polskiego przy Związku Polaków na Białorusi bardzo proszę o kontakt z Druhną Anną Żytkiewicz. Czuwaj!

  phm. dr Grzegorz Baziur HR.

 • PS. Podaję dane kontaktowe:
  [email protected]
  Grzegorz Baziur

Skomentuj

Skip to content