HomeHistoriaWizyta twórców filmu o obronie Grodna we wrześniu 1939 roku

Wizyta twórców filmu o obronie Grodna we wrześniu 1939 roku

Piotr Kościński, prezes warszawskiej Fundacji Joachima Lelewela, będącej producentem filmu o obronie Grodna przed Armią Czerwoną we wrześniu 1939 roku, wraz z synem Pawłem, pomagającym w charakterze wolontariusza w realizacji filmowego projektu i operatorem Kamilem Nowakiem odwiedzili Grodno w miniony weekend.

Piotr_Koscinski_Grodno_01

Rzecznik prasowy ZPB Andrzej Pisalnik opowiada o zbiórce środków na film przeprowadzonej przez ZPB

Wizyta twórców obrazu filmowego o roboczej nazwie GRODNO 1939, niezwykle ważnego dla grodnian, ale też wszystkich Polaków zarówno na Białorusi jak i w Polsce, stała się okazją do uroczystego przekazania prezesowi Fundacji Joachima Lelewela środków na produkcję filmu, zebranych przez oddziały ZPB w całej Białorusi.

Piotr_Koscinski_Grodno_06

Uczestnicy spotkania

W spotkaniu z twórcami filmu GRODNO 1939 wzięło udział kilkudziesięciu działaczy Oddziału Związku Polaków w Grodnie. Prezes ZPB Mieczysław Jaśkiewicz w imieniu całej organizacji podziękował gościom za podjęcie się niezwykle potrzebnego zadania, jakim jest utrwalenie w filmowym obrazie jednego z najbardziej bohaterskich zdarzeń w historii Grodna, jedynego miasta na Kresach Wschodnich Rzeczpospolitej, które stawiło zdecydowany opór Stalinowi, kiedy ten w porozumieniu z Hitlerem uderzył ze wschodu na Polskę, walczącą na zachodzie z faszystowskim najeźdźcą.

Piotr_Koscinski_Grodno_02

Przemawia Mieczysław Jaśkiewicz

– Mamy sytuację wyjątkową, gdyż to my w Polsce czujemy obowiązek wspierania finansowo was, Polaków za wschodnią granicą. Tym większą wdzięczność i podziw dla was odczuwamy, otrzymując pomoc od was – mówił Piotr Kościński, przyjmując z rąk prezesa ZPB ponad 9 tysięcy złotych, uzbieranych przez członków ZPB na produkcję filmu. – Wasz wkład jest rekordowy – oznajmił prezes Fundacji Joachima Lelewela, informując, że wielkość związkowej „cegiełki” jest porównywalna z darowiznami, otrzymanymi przez twórców filmu od instytucji o wiele zamożniejszych od Polaków na Białorusi.

Piotr_Koscinski_Grodno_03

Według Piotra Kościńskiego już we wrześniu tego roku na 75. rocznicę obrony Grodna ma powstać około dwudziestominutowy filmowy dokument, zawierający sceny obrony Grodna z udziałem grup rekonstrukcyjnych. W filmie wystąpi czterech historyków. Po dwóch z Polski i Białorusi. Białoruski punkt widzenia przedstawi szef białoruskiej redakcji portalu historycznego Istpravda.ru Ihar Mielnikau. Polaków z Białorusi będzie w filmie reprezentował historyk, szef Komitetu Ochrony Miejsc Pamięci Narodowej przy ZPB Józef Porzecki. Podczas wizyty w Grodnie Piotr Kościński z kolegami nakręcili z Józefem Porzeckim około 45-minutowy wywiad na potrzeby filmu.

Piotr_Koscinski_Grodno_07

Mieczysław Jaśkiewicz przekazuje zebrane przez działaczy ZPB środki finansowe

Pobyt w Grodnie stał się dla gości z Polski okazją do zwiedzenia miejsc ważnych podczas walk mieszkańców Grodna z nacierającą na miasto we wrześniu 1939 Armią Czerwoną. Operator Kamil Nowak sfilmował między innymi Wzgórze Bernardyńskie, na którym podczas walk stały dwa działka przeciwlotnicze strzelające do sowieckich czołgów. Na potrzeby filmu goście sfilmowali też most przez Niemen, na którym Sowieci natrafili na mocny opór ze strony obrońców miasta, dawne koszary 81 Pułku Strzelców Grodzieńskich im. Króla Stefana Batorego, Stary i Nowy Zamki. Udało się też sfilmować widoki starych grodzieńskich uliczek, które zostaną wmontowane w powstający film.

Piotr_Koscinski_Grodno

Piotr Kościński opowiada o filmie

– W perspektywie chcemy nakręcić półtoragodzinny film fabularny o obronie Grodna, który można będzie wyświetlać w kinach – informował działaczy ZPB Piotr Kościński. Przyznał, że takie przedsięwzięcie, nawet gdyby wszyscy zaangażowani w nie aktorzy i filmowcy zgodzili się pracować bez wynagrodzenia, kosztowałoby niestety ogromnych pieniędzy. – Ale jestem optymistą i wierzę, że nawet tak ambitne zadanie uda się zrealizować – powiedział prezes Fundacji Joachima Lelewela. Według niego zarówno powstający film dokumentalny, jak i planowany film fabularny o obronie Grodna są niezwykle potrzebne, gdyż utrwalane w nich wydarzenia nie są znane szerokiej opinii ani w Polsce ani na Białorusi. – Musimy opowiedzieć tę historię w formie dostępnej i atrakcyjnej zwłaszcza dla młodzieży, która na przykładzie patriotyzmu grodnian, również tych najmłodszych, jak chociażby Tadka Jasińskiego – poległego tragicznie trzynastoletniego obrońcy Grodna, będzie mogła uczyć się patriotyzmu – mówił Piotr Kościński.

Piotr_Koscinski_Grodno_05

Piotr Kościński

Przypomnijmy, że do 8 sierpnia każdy może wesprzeć produkcję filmu o obronie Grodna we wrześniu 1939 roku, ofiarując dowolną kwotę za pomocą portalu „Polak Potrafi”.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content