HomeSpołeczeństwoPilne: Maria Tiszkowska usłyszała formalne zarzuty!

Pilne: Maria Tiszkowska usłyszała formalne zarzuty!

Z informacji otrzymanych od rodziny działaczki Związku Polaków na Białorusi z Wołkowyska, członkini Zarządu Głównego ZPB Marii Tiszkowskiej, uznanej przez białoruskich obrońców praw człowieka za więźnia politycznego, dowiedzieliśmy się, że była dzisiaj przesłuchiwana w sprawie karnej, wszczętej przez Prokuraturę Generalną Republiki Białorusi na podstawie artykułu 130 Kodeksu Karnego RB i usłyszała formalne zarzuty o popełnieniu przestępstwa przewidzianego przez wskazany artykuł.

Oznacza to, że Maria Tiszkowska została oficjalnie oskarżona o rozpalanie nienawiści na tle narodowościowym, religijnym oraz o „rehabilitację nazizmu”. Stawiając formalne oskarżenie działaczce polskiej mniejszości na Białorusi prokurator nie rozstrzygał kwestii zmiany wobec niej środka zapobiegawczego i pozostawił oskarżoną w areszcie śledczym.

Informacje o losie Marii Tiszkowskiej mogą świadczyć o tym, że dzisiaj  bądź jutro formalne zarzuty usłyszą także inni działacze ZPB, uwięzieni w mińskim areszcie przy ul Waładarskiego: prezes ZPB Andżelika Borys oraz członkowie Zarządu Głównego ZPB Irena Biernacka i Andrzej Poczobut. W stosunku do nich prawdopodobnie również zostanie wybrany środek zapobiegawczy w postaci aresztu.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content